"Star Wars": "Tag i Bink kopnęli w kalendarz" zeszyt 2

 

O ile pierwszy zeszyt zwariowanych przygód Taga i Binka można było ze spokojnym sumieniem polecić miłośnikom Gwiezdnych Wojen, o tyle drugi wypada zdecydowanie odradzić. Naciągana kontynuacja nie jest już ani nowatorska, ani też specjalnie zabawna. To taki komiks zrobiony dla wyciągnięcia kilku złotych z kieszeni czytelnika - nic więcej.

Zmyślny, ale raczej mało inteligentny zabieg scenarzysty pozwolił mu na kontynuację komiksu, który bezsprzecznie powinien zamknąć się w jednym zeszycie. Tym oto sposobem w ręce czytelników trafił sequel. Sequel w najgorszym tego słowa znaczeniu. Wielu fanów Gwiezdnej Sagi uważa "Imperium Kontratakuje" za najlepszą część Pierwszej Trylogii, tymczasem wkomponowanie w linię fabularną tego filmu komiksowych przygód Taga i Binka prezentuje się zdecydowanie gorzej, niż to było w przypadku części poprzedniej. Co więcej, sama koncepcja opowiadanej historii zdaje się być zupełnie pozbawiona większego sensu.

Komiks jest aż za bardzo infantylny, momentami nudny, a pomysły i zamierzone żarty zdają się być, jeden po drugim, coraz bardziej naciągane. Brak w tej historii pewnej spontaniczności, o jakiej chyba można byłoby powiedzieć w przypadku pierwszej części, brak również jakiegoś sensownego motywu przewodniego. Jednym słowem - kaszana.

Pomysł Mandragory na wydawanie komiksów ze świata Gwiezdnych Wojen jest jak najbardziej trafiony, natomiast decyzja o publikacji perypetii Taga i Binka w ostatecznym rozrachunku nie jest chyba najlepsza. Nie znaczy to wcale, że obydwa zeszyty nie znajdą swoich odbiorców. Warto jednak wziąć pod uwagę, że to, co rozśmieszyło raz, za drugim razem może być już mało zabawne. Ale szkoda zbyt wiele mówić o smaku odgrzewanych kotletów. Po prostu, tego komiksu nie polecam.

Jakub "Tiall" Syty


"Star Wars": "Tag i Bink kopnęli w kalendarz" część 2
Tytuł oryginału: Tag & Bink Are Dead
Scenariusz: Kevin Rubio
Szkic: Lucas Marangon
Tusz: Howard M. Shum
Kolory: Michelle Madsen
Okładka: Lucas Marangon
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 01.2006
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 5 zł

Zakup w