"Sandman" tom 13: "Ulotne życia" część 2

 

"Nie można szukać Zniszczenia i nie ucierpieć". Słowa wypowiadane przez Rozpacz brzmią złowieszczo, ale ów cytat zdecydowanie najlepiej podsumowuje całość "Ulotnych żyć". Pochłaniając kolejne rozdziały "Sandmana" aż strach myśleć o tym, że jak wszystko, tak i ten tom ma swoje zakończenie.

Część druga historii o poszukiwaniu zaginionego brata Nieskończonych ma nieco inny wyraz, niż pierwsza. Na samym początku Sen zrywa obietnicę złożoną najmłodszej siostrze, by wkrótce potem na nowo podjąć się działań mających na celu odnalezienie Zniszczenia. Jak się okazuje, na wszystko jest sposób, trzeba tylko zapłacić za to słuszną cenę. Spotkanie ze Zniszczeniem wcale nie musi być bowiem tym, czego spodziewa się jego rodzeństwo. W związku z tym rodzi się gdzieś pytanie o sens idee fixe, jaka opętała Malignę i prawdziwe powody, dla których Morfeusz dał się wplątać w całą tę kabałę. Odpowiedzi nie muszą być wcale jednoznaczne.

"Ulotne życia" czytać można w pewnym momencie jak historię obyczajową, z tą tylko różnicą, że jest ona przesycona elementami fantastycznymi. Akcja budowana jest w tej opowieści nie tyle w oparciu o oryginalne pomysły autora, co w równie dużym stopniu o dialogi oraz relacje między bohaterami owe dialogi prowokujące. Rozmowy prowadzone przez rodzeństwo Nieskończonych są tak silnie ludzkie w swojej wymowie, że gdyby zedrzeć z tych postaci szaty nadające im nadprzyrodzonego charakteru mielibyśmy do czynienia z jak najbardziej człowieczymi zachowaniami, a tak znaczą one jeszcze coś więcej i owiane są tą niesamowitą mistyczną mgłą, która pojawia się przed naszymi oczami, gdy zasypiamy. Ponad to wszystko, konstruując swoje najważniejsze dzieło Neil Gaiman wciąż kieruje się założeniami antycznej tragedii. A im bliżej końca, tym bardziej jest to wyraźne i tym większe wrażenie robi na odbiorcy.

"Ulotne życia" są punktem zwrotnym dla serii. Znaczenie i symbolika działań podjętych w tej historii przez Morfeusza są kluczowe dla jego przyszłości. Gaiman w niesamowity sposób kształtuje los Władcy Snów, nadając mu jakże dramatycznego wyrazu. Nic w tym komiksie nie dzieje się bez przyczyny, nic nie pozostaje bez konsekwencji. To między innymi dlatego "Sandman" jest tak niesamowitym kawałkiem literatury.

Jakub "Tiall" Syty


"Sandman" tom 13: "Ulotne życia" cz. 2
Tytuł oryginału: Brief Lives
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: Jill Thompson, Vince Locke, Dick Giordano
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2006
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1995
Liczba stron: 112
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 27,90 zł

Zakup w