"Queen & Country. Za królową i ojczyznę" tom 2: "Gwiazda zaranna"

 

Chociaż Wywiad zajmuje się już zupełnie nową operacją, echa zakończonej sukcesem "Spalonej ziemi" są jeszcze bardzo wyraźne. Drugi tom "Queen & Country" łączy w sobie nie tylko interesującą intrygę i meandry pracy służb wywiadowczych, ale również zawiera w sobie i wskazuje na psychologiczne konsekwencje pewnych działań, które mogą być niszczące, nawet dla oficera Wydziału Operacji Specjalnych. Kto zasmakował już w tej serii, tego kontynuacja na pewno nie rozczaruje.

Chociaż "Gwiazda zaranna" skupia się przede wszystkim na próbie odnalezienia listy siatki kontaktów Sojuszu Północnego na terenie Afganistanu, to jednak postać niebiorącej udziału w misji Tary Chase, wysuwa się zdecydowanie na pierwszy plan. Tara nie może pozbierać się po wykonaniu wyroku na rosyjskim generale, co zostało przedstawione w poprzednim tomie. W związku z tym, szef zapewnia jej wsparcie psychologiczne. To bardzie ciekawe, jak diametralnie różna jest osoba Tary z tomu pierwszego i ta z obecnie przedstawianego. Agentka o kryptonimie Ogar Dwa wydawała się cechować bardzo silną osobowością, w której profesjonalizm zdawał się dominować nad ludzkimi odruchami. Nagle okazuje się, że nie jest ona pozbawiona ludzkich słabości, co więcej, jako kobieta w męskim świecie niekoniecznie radzi sobie ze wszystkimi nałożonymi na nią obowiązkami. Greg Rucka wyjątkowo dobrze scharakteryzował postacie odgrywające w tej historii główne role i to stanowi w głównej mierze o sile tego komiksu. Sam wątek operacji wywiadowczej nie jest już tak wciągający, jak wewnętrzne dylematy naszej bohaterki i wszelkie międzyludzkie relacje, do jakich dochodzi na katrkach tego komiksu.

"Gwiazdę zaranną" narysował Brian Hurtt. Kreska Hurtta, podobnie jak odpowiedzialnego za ilustracje poprzedniej historii Rolstona, jest przejrzysta, dokładna, dobrze oddająca stany emocjonalne przedstawionych bohaterów. Nie jest jednak tak cartoon'owa, a zatem dużo lepiej pasuje do klimatu serii. Może to błąd tak radykalnie traktować Rolstona, który zapoczątkował pracę nad "Queen & Country" i nadał bohaterom pewien kształt, który każdy z jego następców (za oprawę każdego kolejnego tomu opowiada inny artysta) będzie musiał w jakiś sposób naśladować, bądź też brać pod uwagę. To jednak wrażenie estetyczne i sposób dopasowania kreski do scenariusza odgrywa znaczną rolę w ocenie danego rysownika. Jedyne zastrzeżenie, jakie można mieć do grafiki w tym komiksie to pomysł na to, by dwóch różnych inkerów pracowało nad jedną historią. Praca pierwszego z nich, który w pierwszym rozdziale uczynił rysunki Hurtta bardzo "mięsistymi", wypada słabiej, w porównaniu z dwoma pozostałymi rozdziałami, gdzie obrys tuszem jest bardziej ostry, i przede wszystkim nie tak gruby.

Co by nie mówić, to nie grafika, a scenariusz nadają temu komiksowi smaku. Apetyt rośnie w miarę jedzenia, o czym Greg Rucka chyba dobrze wie, ponieważ odpowiednio przyprawił drugi tom "Queen & Country", by nie serwować drugi raz tego samego dania. Po prostu, warto przeczytać.

Jakub "Tiall" Syty


"Queen & Country. Za królową i ojczyznę" tom 2: "Gwiazda zaranna"
Tytuł oryginału: Operation: Morningstar
Scenariusz: Greg Rucka
Rysunki: Brian Hurtt
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Taurus Media
Data wydania: 02.12.2005
Wydawca oryginału: Oni Press
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 88
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 23,90 zł

Zakup w