"Kaznodzieja" tom 9: "Na południe"

 

Jesse Custer ma plan. Najwyższy czas poznać miejsce, w którym ukrywa się Bóg i zaprzestać bezsensownej tułaczki. Aby zbliżyć się do prawdy, bohater jest gotów poddać się szamańskim rytuałom. "Kaznodzieja" nie zawodzi. "Na południe" czyta się świetnie, ponieważ dobrych pomysłów w tym tomie Ennisowi nie brakuje.

Do akcji niespodziewanie wkraczają starzy znajomi naszych bohaterów. Pojawia się żądny zemsty na sprawcy śmierci swojego ojca Gębodupa, pojawiają się również spragnieni odwetu na Cassidym Les Enfants du Sang (czyli Dzieci Krwi - przyp. red.). Tak niespodziewane konfrontacje już z założenia muszą mieć nie byle jakie konsekwencje, a dodając do tego sposób, w jaki Ennis zazwyczaj poniewiera swoimi bohaterami, efekt jest stosowny dla tej serii.

Jeśli już mowa o powracających z przeszłości wątkach, trzeba też napomknąć o tym, jaki mają one wpływ na postrzeganie przez czytalnika znanych bohaterów. Właściwie chodzi o jednego z nich. W albumie "Krew i whisky" Ennis odkrył kilka kart związanych z jego przeszłością, teraz wciąż skupia się na nich, odpowiednio je przekładając. Mowa o Cassidym. O ile jeszcze jakiś czas temu można o nim było mówić, że to "swój chłop", a tortury, jakie spotkały go w "Tych dumnych Amerykanach" wydawały się być ponad wszelką wątpliwość nieludzkie i makabryczne, tak teraz można zmienić o nim zdanie. Wampir ukrywa bowiem wiele spraw dotyczących jego występków, a odbija się to na losach Jessy'ego i Tulip. Być może wyprawa w poszukiwaniu Boga wciąż toczy się powolnym tempem, ale jednak na szlaku nie brak wielu epizodów, wyciskających swoje piętno na relacjach między głównymi bohaterami.

"Kaznodzieja" w wyjątkowy sposób przedstawia losy bohaterów, nieco zagubionych w świecie odwróconego amerykańskiego snu. Z ogromną uwagą śledzi się ich każdą kolejną rozmowę w przydrożnym barze, ponieważ tchnie ona dziwnym realizmem, pomimo tak nietypowej konstrukcji ich perypetii, przez jakie muszą przechodzić każdego dnia. Samo życie, tylko kontekst taki niesłychany.

Jakub "Tiall" Syty


"Kaznodzieja" tom 9: "Na południe"
Tytuł oryginału: Dixie Fried
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Kolory: Matt Hollingsworth, Pamela Rambo, James Sinclair
Okładka: Glenn Fabry
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2005
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 128
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90

Zakup w