"Kaznodzieja" tom 8: "Krew i whiskey"

 

Po opowieściach o Dawnych Dziejach wydawca zdecydował się na kontynuowanie współczesnych przygód naszych bohaterów. Tom 8 składa się z dwóch opowieści nie powiązanych ze sobą tematycznie. Bohaterem pierwszej jest Cassidy, przemierzający Stany Zjednoczone wzdłuż i wszerz, tym razem, trafiając przypadkiem do Nowego Orleanu . Druga opowieść stanowi chronologiczną kontynuację wydarzeń, z którymi polski czytelnik mógł zapoznać się w "Dumnych Amerykanach" (tom 6).

Pełna sarkastycznego humoru opowieść z cyklu "wypadki z życia Cassidyego" nie przypadkiem rozgrywa się w Nowym Orleanie, a więc w miejscu w którym narodził się bohater powieści Anne Rice "Wywiad z wampirem". Idąc tym tropem Ennis krok po kroku obraca w perzynę romantyczny rodowód wampirzej nacji.

Eccarius, pierwszy wampir jakiego spotyka na swej drodze Cassidy, ubiera się w pelerynę, śpi w trumnie i mówi dziwacznym niby wyszukanym językiem, wzorując swoje życie na literaturze wampirycznej - jak to krótko ujmuje nasz bohater: "jest trzepidrutem"(czyli za dużo czasu spędza we własnym towarzystwie).

Choć można by potraktować tę historię jedynie jako krótki, dowcipny, przerywnik w serii, to jednak daje nam ona okazję bliższego przyjrzenia się mentalności i charakterowi Cassidyego.
Więcej nawet, jest wręcz manifestem, tego co o swoim życiu sądzi główny bohater, a który zawiera się w krótkim stwierdzeniu, stanowiącym ramę dla całej opowieści: "Jest zajebiście".

W drugiej opowieści stłumiony zostaje humor. Znikają gdzieś karykaturalne, wynaturzone postacie psychopatów i stwory z zaświatów. Zamiast tego na plan pierwszy wysuwa się obyczajowy aspekt serii. Ennis po raz kolejny udowadnia swoją wszechstronność i niezwykłą zręczność w konstruowaniu postaci, przedstawiając ich jako zupełnie zwyczajnych ludzi. Tak jakby fantastyczny świat najemników, wampirów i ścigających Boga kaznodziejów, nie był w stanie przesłonić świata zwykłych ludzkich uczuć.

Nie ma najmniejszego sensu bym przytaczał tu choć drobne fragmenty fabuły. Jest to kameralny dramat o miłości i przyjaźni, rozpisany na czworo bohaterów (Tulip spotyka się ze starą przyjaciółką - Amy) , rozgrywający się w przeciągu dwóch dni w scenerii wielkiego miasta. Wielu czytelników może z zaskoczeniem stwierdzić, że problemy bohaterów Ennisa nie są im zupełnie obce...

Łukasz "Krux" Kruczkowski

 

" Kaznodzieja" tom 8: "Krew i whiskey"
Tytuł oryginału: "Preacher: Dixie Fried"
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Steve Dillon
Kolory: Matt Holllingsworth, Pamela Rambo, James Sinclair
Okładka: Glenn Fabry
Tłumaczenie: Maciej Drewnowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania:
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 104
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł

Zakup w