STAR WARS: Obsesja
(zeszyty 1-5)

 

Tytułowa obsesja to idee fixe, którą opętany zostaje Obi-Wan Kenobi na pięć miesięcy przed wydarzeniami przedstawionymi w "Zemście Sithów". Obsesja ta dotyczy Asajj Ventress, przywódczyni separatystów, którą według doniesień zabił Anakin Skywalker, czemu jednak nie daje wiary jego były mistrz. "Obsesja" to nierówna pod względem fabularnym mini-seria. Jednak niespecjalny początek rekompensuje całkiem niezły finisz. Miłośnicy "Gwiezdnych Wojen" na pewno sobie tej pozycji nie odpuszczą.

Wszystko zaczyna się jednak dość niemrawo - pierwszy zeszyt to przede wszystkim przepełnione strzelaninami oraz błyskami miecza świetlnego Obi-Wana strony, na których niedawny mistrz Anakina próbuje wpaść (gdzieś na Dalekich Rubieżach) na trop uznanej za zmarłą komandor Ventress. Jak nie trudno się domyślić, do wsparcia Obi-Wan ściąga swojego byłego ucznia, który rezygnuje z wypoczynku na Naboo. Podczas poszukiwań jakiegokolwiek śladu Ventress trafiają oni na dość niebezpiecznego przeciwnika, jakim jest łowca nagród Durge, który to stwór ma na swoim koncie śmierć niejednego rycerza Jedi. Tak mniej więcej rozwija się akcja w pierwszych trzech zeszytach serii. De facto nie wywołują one jakiegoś większego zainteresowania, jednak ostatecznie los sprowadza zarówno Obi-Wana z Anakinem, jak również wielu innych Jedi z oddziałami klonów na planetę Boz Pity, gdzie stacjonują niemałe siły separatystów. W ostatecznej rozgrywce pojawiają się tacy przeciwnicy, jak generał droidów Grievous, czy charyzmatyczny hrabia Dooku. Dwa ostatnie zeszyty, a szczególnie ten ostatni wskazują, że całość fabuły mogła być poprowadzona dużo lepiej, ponieważ finisz faktycznie może zaciekawić zarówno tempem akcji, jak również rozwiązaniami narracyjnymi.

Jako element świata Gwiezdnych Wojen komiks nie wnosi do niego specjalnie wiele. Oczywiście, jest tu obecny wątek miłości Anakina i Padme Amidali, czy wątek knowań kanclerza Palpatine'a, jednak wszystko to dalekie jest fabule Trzeciego Epizodu, nie przybliża też w większym stopniu Wojen Klonów. Niespecjalnie atrakcyjną postacią jest łowca nagród Durge, chociaż Obi-Wana i Anakina czeka w tej opowieści nielekka przeprawa z nim. Dużo bardziej interesująca jest natomiast poszukiwana Asajj Ventress - śmiała, potężna uczennica hrabiego Dooku. Nie jest to jednak postać, którą zobaczymy w filmie. Inaczej jest za to z generałem Grievousem, który w "Zemście Sithów" odgrywa swoją rolę, a który tutaj demonstruje część swoich umiejętności. Co więcej, prawdopodobnie to walka z Mace Windu na stronach "Obsesji" wywołała ów męczący generała w czasie wydarzeń z filmu kaszel - element w filmie niewyjaśniony, a rodzący pytanie podczas jego oglądania.

Odpowiedzialny za rysunki Brian Ching prezentuje nierówną formę - wzrasta ona jednak wraz z kolejnymi rozdziałami mini-serii. Jego kreska to przede wszystkim delikatny szkic, pozostawiający tu i ówdzie pewne niedociągnięcia, lub też nadmiar linii pomocniczych. Nie mniej, ta lekka kreska, wsparta nieźle położonymi, niezalewającymi konturów kolorami daje przyjazny dla oka efekt. Kilka kadrów z całej "Obsesji" wygląda naprawdę bardzo atrakcyjnie, między innymi te przedstawiające krajobrazy Naboo. Wybór realistycznego sposobu operowania kreską nie zamknęła artyście drogi ku ukazaniu twarzy głównych bohaterów takimi, jakich on ich widzi, a nie takimi, jacy są oni odgrywani przez aktorów. Dzięki temu nie oglądamy w tym komiksie oblicz Haydena Christensena, czy Ewana McGregora, chociaż oczywiście można mówić o sporym podobieństwie.

Podsumowując, "Obsesja" jest nawet ciekawym pomysłem mogącym być wprowadzeniem do obejżenia "Zemsty Sithów", jednak nie jest to coś niezbędnego dla wczucia się w ten film, a raczej pewnego rodzaju niezobowiązujący dodatek do niego. Jako całość, komiks ten czyta się znacznie lepiej niż z miesięcznym okresem oczekiwań na kolejne z rozdziałów.

Jakub "Tiall" Syty

 

" Star Wars": "Obsesja" część 1, 2, 3, 4, 5
Tytuł oryginału: Obsession
Scenariusz: Haden Blackman
Rysunki: Brian Ching
Kolory: Sno Cone Studios
Okładka: Brain Ching i Brad Anderson
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 04., 05., 06., 07., 08.2005
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 5 x 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5 x 5,00 zł

Zakup w