"Sandman" tom 11: "Refleksje i przypowieści" część 2

"To tajemnica trwa, nie wyjaśnienie. Dobra tajemnica może istnieć wiecznie."

Dopełnienie "Refleksji i przypowieści" wypada nieco lepiej, niż pierwszy polski tom. Zawarte w nim opowiadania są bardziej baśniowe, bardziej oniryczne, ale są też po prostu inne i dotykają nieco innych zagadnień.

W "Niestałych miejscach" mamy do czynienia z niezwykłą przygodą, jaka spotyka Marco Polo, który na swej drodze przez "najbardziej bezludne miejsce ziemi" - pustynię Lop, spotyka niecodziennych kompanów. Można tu pokusić się o znalezienie odwołania do smutnego faktu, że Ziemia ma coraz mniej tajemnic przed ludźmi, ponieważ odkrywcy nadali jej ograniczony kształt.

"Pieśń Orfeusza" to dłuższa historia, która ukazała się w oryginale w zeszycie "The Sandman Special #1". Właściwie jest to sparafrazowanie przez Gaimana mitu o Orfeuszu i Eurydyce, tyle, że Orfeusz jest w świecie wykreowanym przez autora synem Morfeusza, co wnosi nieco świeżości i odmienności do tej klasycznej opowieści, ponadto przedstawia Władcę Snów, jako nieustępliwego nawet wobec swojego dziecka.

"Sejmik gawronów" traktuje w dużej mierze o mistyce tajemnicy, jako czymś, co intryguje i nie pozwala o sobie zapomnieć, jednak najlepiej, jeśli pozostaje bez wyjaśnienia. Gaiman wtrąca z tej okazji również kilka słów dotyczących idei opowiadania historii, a przede wszystkim roli bajarza, który ma tak naprawdę bardzo odpowiedzialne zadanie i niepozostaje nierozliczony za opowieść, którą tka przed audytorium.

Najbardziej barwną historią z tego tomu jest bez dwóch zdań "Ramadan". Pokrótce, przedstawia ona kalifa Bagdadu Haruna ar-Raszida, władcę miasta doskonałego, miasta cudów, miasta niczym ze snu, wreszcie miasta z "Baśni tysiąca i jednej nocy", którego trapi myśl o przemijaniu doskonałości. Trudno pogodzić się z ulotnością cudu, trudno oprzeć się świadomości zapomnienia piękna, także decyzja, jaką podjąć chce kalif wcale nie dziwi. Narracja w tym opowiadaniu jest wyjątkowo bajkowa, a niemałą zasługą w żywotności przekazu ma rysujący tę historię P. Craig Russel.

Kolejna porcja opowiadań Neila Gaimana może wprowadzić w bardzo refleksyjny, wyciszony nastrój, chociaż z drugiej strony autor nie unika dosadności, a nawet elementów brutalnych. Można powiedzieć, że budzi ochotę do wyśnienia sobie wspaniałego snu, ale jednocześnie ostrzega, że sen niekoniecznie musi być piękny i nieskażony przemocą. Gaiman pokazuje ponadto, jak zajmująco opowiadać historie - sam opowiada o ich opowiadaniu.

Jakub "Tiall" Syty

 

"Sandman" tom 11: "Refleksje i przypowieści" cz. 2
Tytuł oryginału: Fables and Reflections
Scenariusz: Neil Gaiman
Rysunki: P. Craig Russell, Bryan Talbot, Shawn McManus, Jill Thompson i inni
Tłumaczenie: Paulina Braiter
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2005
Wydawca oryginału: DC Comics - Vertigo
Data wydania oryginału: 1994
Liczba stron: 144
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 29,90 zł

Zakup w