"Ranma 1/2" tomik 5

 

Być może polski wydawca śni sobie o tym, że piąty tomik przygód Ranmy rozszedł się w naszym kraju w przeciągu miesiąca w milionowej ilości egzemplarzy, jak to miało miejsce w Japonii, ale scenariusz to raczej niemożliwy, chociaż seria jest naprawdę miłą lekturą. Momentami "Ranma 1/2" wydaje się być wybitnie obyczajową mangą, jednak autorka wciąż nieco podkręca akcję, wszystko doprawiając oczywiście niezliczonymi żartami.

Tym razem zadurzony w Akane Hikaru Gosunkugi - gapowaty pierwszoklasista, postanawia odnaleźć słaby punkt Ranmy - swojego "rywala". Wiedzę taką chciałby również posiąść Tatewaki Kuno, podobnie zakochany w najmłodszej córce rodziny Tendo. Prawda o słabości tak silnego wojownika, jak Ranma, może okazać się dla niektórych nawet zbyt zabawna, ale do tego przyzwyczaiła nas już Rumiko Takahashi.

W tym tomiku powraca nieco odmieniona - a to za sprawą "Przeklętych Źródeł" - Shampoo, tym razem jednak nie sama, a towarzystwie Wielkiej Prababki, która za wszelką cenę chce, by Ranma poślubił jej wnuczkę. Prababka nie jest jednak zgrzybiała staruszką, ma natomiast w sobie wiele energii i ponadto dość nieźle radzi sobie ze sztukami walki. Autorka wprowadza do serii również nową komiczną postać - niedowidzącego Mousse'a.

Czytelnicy przywykli już chyba, że wszystko w tym komiksie kręci się wokół miłości, ale niebraknie w nim również wielu niecodziennych pojedynków. Wyszukany dowcip i wciąż nowe, ożywcze pomysł autorki, po prostu nie pozwalają na chwilę nudy i zapewniają dobrą zabawę w sprawdzonym towarzystwie.

Jakub "Tiall" Syty

 

"Ranma 1/2" tom 5
Scenariusz: Rumiko Takahashi
Rysunki: Rumiko Takahashi
Tłumaczenie: Marcin Nowak-Kreyer
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 04.2005
Wydawca oryginału: Shogakukan, Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 184
Format: 11,5 x 18 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,00 zł

Zakup w