"Heat" tomik 1

"Przymilanie się może dać ci pana. Może dać ci żarcie... ale założy Ci pęta na całe życie..." - Tatsumi Karasawa

Brutalna, bezwzględna, obrazoburcza rzeczywistość japońskiego światka przestępczego przedstawiona w tym komiksie nie pozostawia wątpliwości, że mamy do czynienia z zupełnie nową, odmienną od dotychczas serwowanych mang, jakością. "Heat" wart jest polecenia tym, którzy lubią mocne, gangsterskie, sensacyjne opowieści. Ta zilustrowana realistyczną kreską opowieść jest odważnym krokiem w kierunku promocji nieco innego typu komiksu pochodzącego z Japonii.

Bohaterem serii jest Tatsumi Karasawa, człowiek z nikąd, który w bezpardonowy sposób, od razu po tym jak pojawił w Tokio, przejął od chińskiej mafii intratny lokal - Host Club, czym naraził się wielu wysoko postawionym osobom. Karasawa to prawdziwy twardziel i brutal, a jednocześnie przystojniak i amant, który kpi sobie z ludzi mu nieprzychylnych i stawia trudne warunki gry. Na plecach nosi wytatuowanego żurawia, ponieważ jak sam uważa chce sprawdzić "jak długo słaby może dziobać silniejszych".

Komiks pełen jest przemocy, nie brakuje w nim również scen erotycznych, chociaż w kilku miejscach męskie przyrodzenia objęte są cenzurą. Akcja prowadzona jest w sposób dynamiczny, tak więc dość szybko dowiadujemy się, w co uwikłane są główne postacie. Szybko dochodzi też do nieoczekiwanych rozwiązań i zwrotów fabularnych. Wszystko to zapewnia solidną dawkę rozrywki, nie sposób się po prostu znudzić.

Trochę odmiennie, aniżeli to tradycyjnie bywa w komiksach japońskich, za warstwę fabularną odpowiedzialna jest tutaj inna, niż za warstwę graficzną, osoba. Historię stworzoną przez Buronsona zilustrował Ryoichi Ikegami. Jego kreska jest realistyczna, wyważona, dokładna, wyraźnie przestawiająca osoby i tła. Ikegami radzi sobie równie dobrze z portretowaniem postaci, ich gestykulacji i mimiki, jak również z dosyć różnorodnym otoczeniem, które momentami narysowane jest naprawdę ładnie - szczególnie, jeśli chodzi o naturę ożywioną. Taki sposób graficznego przedstawienia wyśmienicie współgra z prowadzona akcją, co oczywiście przekłada się na atrakcyjność komiksu.

Pierwszy tomik mangi "Heat" od razu wskazuje na charakter, w jakim rozgrywać się będzie akcja kolejnych. Pozycja warta jest polecenia i spróbowania wszystkim czytelnikom lubiącym dobre gangsterskie historie.

Jakub "Tiall" Syty

 

" Heat" tom 1
Scenariusz: Buronson (Yoshiyuki Okamura)
Rysunki: Ryoichi Ikegami
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 07.2005
Wydawca oryginału: Shogakukan Inc.
Data wydania oryginału: 1999
Liczba stron: 216
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,95 zł

Zakup w