Star Wars: Obsesja - Wojny Klonów 1

Machina ruszyła. Premiera trzeciego epizodu w Cannes i zwiastowana przez Metropol internetowa piracka prezentacja najnowszego dzieła filmowego ze stajni Lucasa podkręciła oczekiwania fanów do maksimum. Przy tej okazji do kiosków trafił pierwszy zeszyt z Mandragory umieszczony w gwiezdnych realiach za sympatyczna cenę 5 PLN (choć wydaje mi się, że za swój egzemplarz zapłaciłem 6).

Czy to się w ogóle nadaje do czytania? Czemu nie, przy odrobinie dobrej woli może być całkiem sympatycznym odświeżaczem mózgu. Pierwsza plansza bardzo mi się spodobała pod kątem grafiki, potem bywa różnie, ale ogólnie rysunki można zaakceptować. Ładna, amerykańska kreska, jaką wszyscy chyba znamy. Czasem nawalają proporcję i można mieć zastrzeżenia do inkera, że słabo się starał, tylko po co? Raz się to przeczyta i można "uwolnić książkę".

Jak się kształtuje fabuła? Trudno tak naprawdę coś powiedzieć - zeszyt ma raptem 22 plansze i wypełniają go głównie pościgi i napierdalanki. Główną osią są tu poszukiwania niejakiej Asjj Ventress - jest to panna, którą wielu chętnie widziałoby martwą. Czy życzenie to się spełni - dowiemy się zapewne z kontynuacji, jeśli ktoś zechce do niej sięgnąć.

Wydaje mi się, że spece z Lucas Books mogliby rzucić wygłodniałym fanom coś ciekawszego przed premierą ostatniego filmu serii, choć może to, co widzimy jest efektem takiego, a nie innego doboru tytułów przez Mandrę.

Zeszyt można chyba potraktować jako ciekawostkę, nie wiem, czy był sens dzielić to na części, ale taka jest ostatnio polityka wydawnictwa. To już trzeci edytor, który próbuje wykroić kawałek gwiezdno-wojennego tortu i miejmy nadzieję, że nie skończy tak jak Amber. Ciekawe skądinąd, jak ten trzeci epizod wpłynie na sprzedaż komiksów w przyszłości...

Arek Królak

"Star Wars": "Obsesja" część 1
Tytuł oryginału: Obsession
Scenariusz: Haden Blackman
Rysunki: Brian Ching
Kolory: Sno Cone Studios
Okładka: Brain Ching i Brad Anderson
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 04.2005
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 5,00 zł

Zakup w