"Superman/Batman" zeszyt 2

Zeszyt drugi serii to komiks bez fabuły, w którym dwaj protagoniści stawiają czoła grupie wyłaniających się co chwilę z cienia przeciwników. Zamiast rozwijania intrygi, Loeb poszedł w kierunku bezsensownego prania się po gębach bohaterów i wyszło mu to naprawdę fatalnie. Nie warto zabierać się za ten komiks, lepiej omijać go szerokim łukiem.

Zarys przedstawionych wydarzeń jest strasznie prosty i wyjątkowo nudny. Otóż zadzieranie z prezydentem Luthorem okazuje się być dla tytułowych postaci o tyle niekorzystne, że wyznaczona za ich głowy nagroda ściąga na nich rządnych fortuny łotrów. Niestety, nie można powiedzieć, żeby konfrontacja z Silver Banshee, Mr. Freezeem, Mongulem, Lady Shivą i zbieraniną innych antybohaterów na ograniczonej ilości stron mogła być interesująca, tym bardziej, jeśli ich wspólne pojawienie się na stronach komiksu ni to wywołuje jakieś większe emocje, ni to intryguje, a jedyne, co przychodzi na myśl w czasie czytania to pytanie: jak można w tak bezsensowny sposób konfrontować ze sobą antagonistyczne siły? Nie lepiej jest, kiedy Superman i Batman stają naprzeciw swoich dotychczasowych sprzymierzeńców. Całość wrażenia, jakie wywołuje lektura tego komiksu zgadza się raczej z odczuciami, jakie czytelnik może mieć w scenie, w której Luthor całuje Amandę - tęgą Murzynkę z jego sekretariatu. Niesmaczne to i bzdurne.

O ile pierwszy zeszyt nie przekreślał definitywnie szans tej serii, o tyle drugi nie pozostawia złudzeń, że taki kierunek to droga donikąd. Krótko mówiąc, żenujące czterdzieści-osiem stron, za które nawet 5,90 zł to cena wygórowana.

Jakub "Tiall" Syty


" Dobry Komiks" nr 6/2005: "Superman/Batman" nr 2
Scenariusz: Jeph Loeb
Szkic: Ed McGuinness
Tusz: Dexter Vines
Kolory: Dave Stewart
Tłumaczenie: Rafał Belke
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 08.04.2005
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 12.2003-01.2004
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,90 zł

Zakup w