Hitman / Lobo: Ten Głupi Wał!

 

Lobo powrócił. Długo trzeba było czekać, bo od śmierci Fun Media za tym twardzielem ciągnęła się zła sława, ale skoro Mandragora wydaje Hitmana i ten się sprzedaje, to czemu nie trafić do nowej grupy odbiorców publikując wesołe przygody obu bohaterów?

Lobo to postać z niezwykłym potencjałem. Pierwsze trzy wydane w Polsce trade'y czytałem z dużym zainteresowaniem, ze względu na przełamywanie kolejnych barier przez scenarzystów tego cyklu. Wydaje się jednak, że kiedy brutalność i bezwzględność Czarnianina osiągnęła apogeum, serial dotarł do granicy śmieszności i kolejne wydania były raczej rozczarowujące.

Garth Ennis bynajmniej nie zmienia tego stanu rzeczy, bo tworzy historyjkę adresowaną raczej do młodszych czytelników, co wszakże nie oznacza, że fani starego Lobo nie znajdą tu nic dla siebie.

Obrazki bardzo przyzwoite, starannie wykonane, trudno mieć zastrzeżenia, szczególnie że pasują do przyjętej konwencji. Sam scenariusz Ennisa mieści się w granicach normy, szczególnie jeśli ktoś lubi takie poczucie humoru (jak na komiks o Lobo i jak na Ennisa, jest to bardzo lajtowe). Kilka bardzo zabawnych patentów jak choćby "najprzedniejsze szczyny" lub "kynospawacz" i kilka standardowych, ennisowskich rozwiązań powinno zadowolić niejednego malkontenta. Tłumaczenie bez wielkich zarzutów, nie wiem tylko, czemu aktora Chow Yun Fat'a ("Replacement Killers", "Crouching Tiger, Hidden Dragon") nazywa się tu "tłustym Chow Youn"? Czy orkanaugorze Internetu nie ma w domu i w zagrodzie, żeby sprawdzić o co chodzi?

Wkrótce Mandragora zapowiada nową serię z Lobo w roli głównej i mam cichą nadzieję, że będzie to coś bardziej w klimatach "Nieamerykańskich Gladiatorów", a na razie trzeba się cieszyć tym, co jest, za zupełnie przyzwoitą cenę.

Arek Królak

"Hitman/Lobo. Ten głupi wał!"
Tytuł oryginału: Hitman/Lobo. That Stupid Bastich
Scenariusz: Garth Ennis
Rysunki: Doug Mahnke
Kolory: Carla Feeny
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 04.2005
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 2000
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość:
Cena: 9,90 z

Zakup w