"Dobry Komiks Extra": "Spectacular Spider-Man"

 

Po lekturze poprzednich zeszytów tej serii nie należało spodziewać się wiele. "Spectacular Spider-Man" to przeciętny komiks superbohaterski, a historie z Venomem i Octopusem były co najwyżej średnie. Nawet na ich tle historia z Lizardem wygląda mizernie.

Warto może odnieść się do tego, co zaprezentowane zostało wcześniej. Historia z Eddiem Brockiem miała w sobie pewien ludzki element, który wnosił do niej coś więcej niż tylko proste ściganie symbiota. Chory na raka Brock budził mimo wszystko współczucie. Rozgrywka z Octopusem nie była już tak zróżnicowana. Doktor Octavius pokazany został w niej jak świrus z nieciekawym dzieciństwem. Na ich tle Curt Connors ze swoimi kłopotami w domu i ze swoją drugą osobowością wygląda może nie tak znowu inaczej. Jenkins w każdym ze złych charakterów próbuje odkryć cząstkę dobra, która pokonana zostaje przez "zewnętrzne zło" o destruktywnych charakterze, które to zło opanowuje człowieka i naraża go na konfrontację ze Spider-Manem, uosobieniem walki o bezpieczeństwo miasta i dusze swoich przeciwników.

Curt Connors stracił żonę i jego syn ma mu za złe, że jako naukowiec nie potrafił jej uleczyć. Na horyzoncie pojawia się okazja zgarnięcia grantu na badania, które jego zdaniem pomogłyby wielu ludziom. Na przeszkodzie stoją nie tylko biurokraci, ale również ciemna strona tego bohatera - złowrogi Jaszczur. I to tyle. Komiks nie ma w sobie niczego, co pozwoliłoby na dłuższe zastanowienie się nad czymkolwiek. Pustosłowie i brak przesłania ubrane w rozmaite słowa i sytuacje, a następnie rozwleczone aż na trzy rozdziały.

Również kreska budzić może wiele zastrzeżeń. Ogólnie "Spectacular Spider-Man" ma trochę specyficzna szatę graficzną. Tym razem najbardziej razić może postać Lizarda. Raz przypomina on jaszczurkę, raz żabę. Nawet, jeśli ma to związek z tym, jak bardzo doktor Connors jest opanowany przez osobę jaszczura, a w jakim stopniu panuje nad swoją drugą osobowością, to jednak za mało w tym spójności.

Może to jakieś fatum, ale jak na razie "DK Extra" prezentuje bardzo słabe historie, na które szkoda się oglądać. Przystępna cena za sześćdziesiąt-osiem stron kolorowego komiksu to za mało. Ci, którzy czekają na dużo lepsze przygody Człowieka-Pająka powinni raczej kupić kolejny zeszyt "Amazing Spider-Mana".

Jakub "Tiall" Syty

"Dobry Komiks" nr 1/2005: "DK Extra": "Spectacular Spider-Man" nr 6
Scenariusz: Paul Jenkins
Szkic: Daimon Scott
Tusz: Rob Campanella
Kolory: Edgar Delgado ze Studia F
Tłumaczenie: Michał Nowakowski
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 21.01.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2004
Liczba stron: 64
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 6,90 zł