"Seimaden" tomik 1

 

Zapowiadany przez Waneko "Seimaden" wreszcie ujrzał światło dzienne. Jest to niewymagający romans z elementami fantasty. Nic szczególnego.

Intryga komiksu rozbija się o osobę młodej tancerki Hildy, która nie zna swojej przeszłości. Aurę opieki roztacza nad nią tajemniczy Laures, w rzeczywistości będący władcą demonów. Wszystko komplikuje się, kiedy do miasta przybywa tajemniczy gość, który zna nie tylko tożsamość Lauresa, ale także przeszłość Hildy.

Akcja rozwija się powoli, sennie, w powietrzu wisi wielka tajemnica związana z rodem Azelów, który według legendy mógł przeciwstawiać się demonom. Tak prawdę powiedziawszy, motyw demonów nie jest niczym wyjątkowym, a raczej często eksploatowanym pomysłem, tak więc trudno chwalić autorkę za jakieś szczególnie interesujące rozwiązania fabularne.

"Seimaden" to oczywiście manga shojo, nie braknie w niej zatem bishonenów, za którymi szaleją fanki. Bez dwóch zdań obiektem pożądania czytelniczek będzie czarnowłosy Laures, bohater negatywny, ale przecież nie pozbawiony cech, za które można go uwielbiać. Cóż, te kwestię wolę pozostawić bez dalszego komentarza. Jeśli zaś idzie o kreskę, jest ona oszczędna, delikatna, momentami nie pozbawiona drobnych mankamentów fizjonomicznych.

Manga została wydana przez Waneko na lepszym, niż pozostałe pozycje, papierze. Wydaje się, wnioskując po tym, że wydawnictwo pokłada spore nadzieje w serii You Higuri. W związku z powyższym manga jest o złotówkę droższa niż inne propozycje wydawcy, ale jest to jak najbardziej uczciwa zależność.

Zarysowana akcja nie porywa, to po prostu kolejny romans bez jakiegoś wyjątkowego pomysłu na fabułę. Seria liczy sobie dziesięć tomów, ciekawe, czy wydawca opublikuje także prequel do niej - "Azel Seimadem", który był debiutem autorki. Podsumowując, komiks do spróbowania raczej dla fanek tego typu historii. One na pewno znajdą w nim wiele dla siebie.

Jakub "Tiall" Syty

"Seimaden" tom 1
Scenariusz: You Higuri
Rysunki: You Higuri
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 03.2005
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału: 1994
Liczba stron: 180
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały + 4 strony kolor
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 16,90 zł

Zakup w