"Superman/Batman" zeszyt 1

 

Do takiego tytułu nie sposób nie podejść z rezerwą. Batman i Superman razem? Cóż za pomysł? Ale może skoro zeszyty z przygodami tych dwóch bohaterów zakończyły swoją egzystencję kilka lat temu właśnie pod tytułem "Batman & Superman" może ich powrót musi zacząć się od czegoś temu podobnego?

A zaczyna się to bardzo przewidywalnie, czyli pokazaniem różnic pomiędzy dwoma bohaterami, dwutorowo odgrywając ich narodziny, motywy przewodnie ich kariery jako herosów. Kiepski początek zostaje nieco zrekompensowany zarysowanym początkiem intrygi, której osią są Metallo, Lex Luthor i asteroida kryptonitu zmierzająca ku Ziemi. Może ten komiks nie oferuje wiele, ale nie jest najgorszy. Nie jest najgorszy, jeśli popatrzeć na niego trochę z przymrużeniem oka, ma się rozumieć. Tym lepiej, jeśli sięgną po niego młodsi czytelnicy, dla których obydwie te kultowe postacie kojarzą się po prostu z przeciętną komiksową rozrywką, a dla których może to być jakaś droga do komiksów lepszych.

Miłośnicy Mrocznego Rycerza będą raczej takim wyborem rozczarowani, tym bardziej, że Egmont zaprezentował dużo lepsze przygody ich ulubieńca. Dla fanów Człowieka ze Stali ten komiks jest jednak powrotem ich pupila po dość długiej nieobecności. Oczywiście, nie znaczy to, że jest to powrót na miarę ich oczekiwań, tym bardziej, kiedy za oceanem życie Supermana aktywnie zmieniają takie osobistości, jak Jim Lee i Brian Azzarello. Cóż, jak się nie ma co się lubi, to się lubi co się ma.

O ile można powiedzieć kilka lepszych słów o Loebie, o tyle trudniej można się pozytywnie wyrazić o rysowniku serii. Kreska jest nieco cukierkowa, Człowiek ze Stali wygląda jak pacynka z różowymi policzkami i trochę się to jednak kłóci z tym, co chce opowiedzieć scenarzysta. Lepiej z dwójki superbohaterów wychodzi tu Batman, który faktycznie jest mroczniejszy, ale chyba bardziej wynika to z charakteru tej postaci, niż jest zasługą McGuinness'a.

O tym, czy wprowadzenie postaci z uniwersum DC okaże się pomyślne, przekonamy się pewnie wkrótce, bo nowa seria Dobrego Komiksu, w której pojawiają się dwie sztandarowe figury tegoż uniwersum, przewidziana jest jak na razie tylko na trzy zeszyty. Może warto zatem dać szansę temu tandemowi?

Jakub "Tiall" Syty

"Dobry Komiks" nr 3/2005: "Superman/Batman" nr 1
Scenariusz: Jeph Loeb
Szkic: Ed McGuinness
Tusz: Dexter Vines
Kolory: Dave Stewart
Tłumaczenie: Rafał Belke
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 18.02.2005
Wydawca oryginału: DC Comics
Data wydania oryginału: 10-11.2003
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 5,90 zł

Zakup w