"W poszukiwaniu Ptaka Czasu" album 4: "Jajo mroku"

 

Czwarty i ostatni album serii wskazuje dobitnie, jak przemyślana została cała opowieść. Nie brak w niej elementów zaskoczenia, nie brak nagłych zwrotów akcji, nie brak dynamiki i nieodzownego elementu humorystycznego. Historia poszukiwań mitycznego Ptaka Czasu to naprawdę wybitny kawałek fantasy.

Kiedy nasi strudzeni bohaterowie docierają wreszcie do Palca Niebios poznajemy mitologię świata, w którym rozgrywa się akcja, poznajemy historię Akbaru, ideę Ptaka Czasu. Motyw mitologizacji dodaje opowieści wyjątkowości, ale przede wszystkim sprawia, że z większą ciekawością czytelnik zagłębia się w prezentowane wydarzenia. Wszystko to nie pozostaje w oderwaniu od zamysłu scenarzysty, który szykuje niesamowity finał.

Le Tendre rozpisał fabułę ostatniego albumu na aż sześćdziesiąt-dwie strony, ale zabieg to jak najbardziej słuszny, ponieważ uniknął dzięki temu wszelkich skrótów, które mogłyby utrudnić dobitne, acz raczej stopniowane finalizowanie całej historii. Nim jednak do tego finału dojdzie, scenarzysta pakuje bohaterów w kolejne tarapaty - mnogość miejsc, wymyślnych stworzeń, wątków pobocznych to niebagatelna zaleta całej serii.

Loisel włożył w ten komiks sporo serca. Widać zresztą znaczną różnicę między pierwszym, a ostatnim albumem - artysta dojrzewał warsztatowo podczas tworzenia serii. Wykreowane przez niego postacie mają w sobie tak wiele uroku, a przecież nie wyglądają ładnie, wręcz przeciwnie, artysta zawsze podkreśla wszelkie elementy brzydoty. Tylko Pelissa przypomina postać z innej bajki. Również rozmaite krajobrazy, niespotykane bestie są przez niego ożywiane w niecodzienny sposób. Co więcej, na rysunkach Loisela mnóstwo się dzieje, nie ma tu pustych miejsc, czasem trzeba zatrzymać się chwilę nad jakimś kadrem, by dobrze przyjrzeć się sytuacji i zrozumieć jego treść. Tak gęste zagospodarowanie plansz w połączeniu z wciągającą fabułą, ciekawymi dialogami sprawiają, że komiks żyje własnym życiem. Nietrudno coś takiego osiągnąć, ale tej parze artystów udało się to znakomicie.

Co tu gadać po próżnicy, to trzeba przeczytać. Seria stworzona już dość dawno jest wciąż żywa, potrafi zapewnić niezapomniane chwile rozrywki, wciąga, a swoim zróżnicowaniem wątków, miejsc, postaci i złożonością fabuły zachęca do ponownego prześledzenia jej od początku. Lektura obowiązkowa dla wszystkich miłośników fantasty i nie tylko.

Jakub "Tiall" Syty

" W poszukiwaniu Ptaka Czasu" tom 4: "Jajo mroku"
Tytuł oryginału: L'oeuf des ténebres
Scenariusz: Serge Le Tendre
Rysunki: Régis Loisel
Kolory: L. Quilici, Régis Loisel
Tłumaczenie Wojciech Birek (nowe)
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2005
Poprzednie wydanie: Prószyński i S-ka - ["Komiks" n-ry 3-4/92]
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 1987
Liczba stron: 64
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł

Zakup w