"Kajko i Kokosz":
"Szranki i konkury" cz. 1

 

Ten album to początek ostatniej już przygody dzielnych wojów Mirmiła, jaka zostanie odświeżona przez Egmont. Ostatniej, chociaż chronologicznie jednej z pierwszych. Tym razem Kajko i Kokosz zostają wysłani przez Mirmiła jako posiłki do jego brata Wojmiła. Nim do niego dotrą czeka ich wiele przygód. Oczywiście, to dopiero początek całej historii, która została rozbita przez Egmont na trzy części.

To tutaj, w "Szrankach i konkurach" Kajko i Kokosz spotykają po raz pierwszy woja Wita, chociaż również w albumie "Na wczasach" dochodzi do ich poznania się. Wynika to zapewne z tego, że autor tworząc pierwsze przygody protoplastów Kajtka i Koka nie przewidział popularności serii i tego, że przyjdzie mu tworzyć tak wiele albumów z ich udziałem, a skoro Wit był postacią z "zamierzchłej przeszłości", cóż stało na przeszkodzie, by wprowadzić go do serii ponownie. Nic w tym złego, bo jest to postać barwna, o niepowtarzalnym uroku. Rymujący i wiecznie zakochany Wit jest fantastycznym urozmaiceniem komiksu, niecodzienną postacią drugoplanową, a przy tym wyjątkowo dobrze oddaje charakter radości i beztroski, jakie zawsze towarzyszą komiksom Christy.

Wit nie jest zresztą jedyną zabawną postacią, jaka pojawia się w tym komiksie. Na swej drodze Kajko i Kokosz spotykają między innymi szynkarza Schabomiła (Christa zawsze zaskakuje oryginalnością w tworzeniu imion swoich bohaterów, które zwyczajowo już brzmią jakże swojsko), bandę krwawego Barnaby, plemię Serdków, czy wreszcie samego Wojmiła i jego przeciwnika Mszczuja. Nie zapominajmy jednak, że to tylko wstęp do niesamowitych przygód.

"Szranki i konkury" nie dość, że po raz pierwszy publikowane są w kolorze, zapewne również po raz pierwszy trafią do rąk wielu czytelników, nawet tych starszych. Historia ta nie była wznawiana przy okazji wielu reedycji większości albumów z przygodami Kajka i Kokosza, dlatego też zainteresowanie nią może być faktycznie spore. I nic dziwnego, sądząc też po samej treści. Warto przeczytać i postawić na półce.

Jakub "Tiall" Syty

" Kajko i Kokosz": "Szranki i konkury" cz. 1
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Kolory: Jacek Skrzydlewski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 01.2005
Liczba stron: 60
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 14,90 zł

Zakup w