"Hellboy": "Trzecie życzenie i inne opowieści"

 

Takiego zestawienia za oceanem nie było. Jest to kompilacja przygotowana przez Egmont. Bardzo udana. Zawarte w niej opowiadania wciągają, a oprócz przygód Hellboya mamy okazję zapoznać się z zapowiadaną już jakiś czas temu przez wydawcę historią "Zadziwiające Przygody Przykręcanej Głowy".

Jak pokonać krwiożercze trolle bez przelania ani jedne kropli krwi? O tym opowiada dziesięciostronicowa "Trollowa wiedźma". Dobra historia. Kolejno w tomie znajdziemy nowelkę "Eksperyment doktora Carpa", która opowiada o pewnym znalezisku i metafizycznym doświadczeniu Hellboya. To najsłabsze ogniwo zestawienia.

W tytułowym "Trzecim życzeniu" Hellboy rusza na Czarny Kontynent, by poznać, jakie przeznaczenie czeka na niego. Pewna istota chce uwolnić od niego świat i niełatwo będzie mu wykaraskać się z tarapatów. Mnóstwo w tej historii odwołań do afrykańskich mitów i nastrój zbudowany w niej przez Mignolę pozwala naprawdę wczuć się w treść. "Trzecie życzenie" to historia niedokończona. Na kontynuację fani "Hellboya" czekali dłuższy czas, i w końcu "The Island" już wkrótce pojawi się w Stanach.

Zdecydowanie najlepszą historią tego tomu są "Zadziwiające Przygody Przykręcanej Głowy". Po pierwsze, dlatego, że jest to historia opowiedziana z dystansem, co wyróżnia ją od pozostałych, trochę bardziej poważnych historii. Po drugie jest po prostu zabawna. Nie jest to zasadniczo opowieść ze świata Hellboya, ale skoro opowiada o czymś analogicznym do B.B.P.O. z XIX wieku zasługiwała na zaistnienie w tym zbiorze, tym bardziej, że szansa na wydanie tej historyki jako oddzielnej całości była niewielka. Taki to smaczny kąsek na zakończenie.

Mignola bardzo dobrze sprawdza się w krótszych formach, toteż zbiór "Trzecie życzenie i inne opowieści" zasługuje na uwagę. Historyjki treściowo, bo stronę graficzną trudno komentować, są na wysokim poziomie. Każdy miłośnik Piekielnego Chłopca będzie tym komiksem usatysfakcjonowany, także chyba nie trzeba go nawet specjalnie polecać.

Jakub "Tiall" Syty

"Hellboy": "Trzecie życzenie i inne opowieści"
Tytuł oryginalny: The Third Wish
Scenariusz: Mike Mignola
Rysunki: Mike Mignola
Kolory: Dave Stewart
Tłumaczenie: Miłosz Brzeziński
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 02.2005
Wydawca oryginału: Dark Horse Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 120
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 24,90 zł

Zakup w