"Great Teacher Onizuka" tomik 6

 

Tą mangą rozczarować się trudno. Wyobraźnia Fujisawy wciąga naszego bohatera w coraz to zabawniejsze, ale chwilami również dramatyczne sytuacje i dzięki temu kolejny tomik czyta się nie tylko z przejęciem, ale również z niepokojem, że na kontynuację trzeba będzie chwilę poczekać.

Wybryk Onizuki, ten z trąbą słonia i niefortunnym opryskaniem przewodniczącej Organizacji d/s Problemów Wychowawczych Matki i Dziecka kończy się dla niego dość niefortunnie. Aby zatrzymać posadę nauczyciela musi przystąpić do egzaminów gimnazjalnych, a co więcej napisać go na największą ilość punktów. Czy jest do tego zdolny? Przygotowania zaprawdę przynoszą wiele niespodziewanych zwrotów akcji.

Gdzieś w tle cały czas działa podstępny Teshigawara, który pała nieodwzajemnionym i nieco chorym uczuciem do Azusy. Ta decyduje się pomóc Eikichiemu w przygotowaniu się do egzaminu. Im więcej przeszkód na drodze Onizuki, tym lepiej dla fabuły - przede wszystkim pod względem humorystycznym.

Po raz kolejny dochodzi do zmiany tłumacza. Nie wiem, skąd taka decyzja wydawcy, ale nie ma mowy o jakichś większych zgrzytach. Z drugiej strony Michał Ptaszyński - nowy tłumacz, dość odważnie w kilku sytuacjach poszedł w kierunku adaptacji mangi na nasz rodzimy grunt, między innymi przekręcając nazwisko prezentera TV na Tomasza Zwisa, stosując krypto-reklamę jednej z sieci telefonii komórkowej (to jednak trochę przesada), czy wrzucając w jakiś dialog Dodę.

Bez dwóch zdań, "GTO" ma się znakomicie. Kto jeszcze nie rozpoczął przygody z tym komiksem, a do głowy przychodzą mu niepochlebne opinie na temat mang wydawanych w naszym kraju, niech zasmakuje dzieła Turu Fujisawy. Tylko jeszcze mała uwaga: to uzależnia.

Jakub "Tiall" Syty

"Great Teacher Onizuka" tom 6
Scenariusz: Toru Fujisawa
Rysunki: Toru Fujisawa
Tłumaczenie: Michał Ptaszyńki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 19.03.2005
Wydawca oryginału: Kodansha Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 192
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 15,90 zł

Zakup w