"Great Teacher Onizuka" tomik 5

Coraz bliżej great!

Seria GTO zadebiutowała na naszym rynku w połowie minionego roku, lecz jak wynika ze zwierzeń wydawcy, nie za bardzo utrafiła w gusta czytelników. Dlatego z początkowej koncepcji wydawania miesięcznika pozostał tylko dwumiesięcznik. A szkoda, bo z numeru na numer poziom serii wzrasta.

Piąty tom pokazuje, że nasz główny bohater pomimo wielu swoich wad ma jednak jeszcze spore pole do popisu w swojej szkole. I sporo do zrobienia. Tym razem Onizuka musi pokazać, że potrafi zrobić gwiazdę z największej ciamajdy w klasie oraz zmierzyć się z gniewem przewodniczącego. Jednak przez wszystko to przechodzi jak nóż przez masło, a przy okazji dowiadujemy się, że jest mniejszym zboczeńcem niż wspomniany wcześniej przewodniczący.

Oczywiście do końca kłopotów Onizuki wciąż daleko (jakieś dwadzieścia-trzy tomy) i stare przeszkody znikające jak domki z kart są zastępowane przez kolejne, których waga jest coraz większego stopnia. Poza tym każdy czytelnik mangi może dowiedzieć się, że w szkole pracują tylko nieudacznicy oraz ludzie ze skrzywioną psychiką. Tym razem pada na świetnie wyedukowanego nauczyciela matematyki, który widzi w Onizuce konkurenta do zrealizowania jego marzeń o sfotografowaniu Azusy jako motyla. Jak skończy się ta fascynacja, to już jednak problem kolejnego tomu, jak również nalot rozwścieczonych bab, które życzliwy powiadomił o dziwnych metodach wychowawczych naszego bohatera - między innymi o machaniu słoniową trąbą przytroczoną do krocza.

Komiks jest warty poświęcenia mu uwagi, bo stara się pokazać życie współczesnej Japonii z punktu widzenia niedostępnego dla przybysza z zewnątrz. Mogę pokusić się o założenie, że żeby zwrócić uwagę na niektóre niuanse i sytuacje poruszane w komiksie trzeba urodzić się w Japonii i przeżyć tam sporo lat. Charakterystyczne jest zachowanie pokolenia pięćdziesięciolatków, dla których kariera i tradycyjna rodzina to świętość nie do ruszenia, czy też hipisowskie prowadzenie się młodych, zauroczonych zgniłym Zachodem i jego indywidualizmem. "GTO" pokazuje że w tym świecie jest jeszcze miejsce na wartości, a ich nosicielem może być nawet taki lekkoduch jak Onizuka.

Paweł "timof" Timofiejuk

"Great Teacher Onizuka" tom 5
Scenariusz: Toru Fujisawa
Rysunki: Toru Fujisawa
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Kodansha Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 1998
Liczba stron: 192
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 15,90 zl

Zakup w