"Great Teacher Onizuka" tomik 4

 

Onizuka zostaje oczyszczony z podejrzeń dzięki odważnemu posunięciu Yoshikawy, które wskazuje bezpośrednio na winę córki przewodniczącej PTI. Nie, to nie koniec kłopotów tego nauczyciela. "GTO" potrafi zaskakiwać z chwili na chwilę. Zaskakiwać w sensie pozytywnym, ma się rozumieć.

Są momenty, w których można pomyśleć, że ten komiks to niesmaczna rozrywka dla poszukujących ekstremalnych wrażeń czytelników. Nauczyciel umawiający się z mamą ucznia, znęcający się nad niepokornymi podopiecznymi na najbardziej wymyślne sposoby, robiący sobie jaja z jakże ambitnego nauczyciela od WF-u to niecodzienne zachowania, a "urozmaicane" zagrywkami czerpiącymi z najbrudniejszego rynsztoka momentami mogą być zastanawiające. Z drugiej strony to wszystko, ubrane w odpowiedni sposób, wywołuje salwy śmiechu.

"GTO" z jednej strony ośmiesza wiele zachowań, żartuje sobie z nich, ale z drugiej może być źródłem wiedzy na temat nie aprobowanych postaw. Wszędzie zdarzają się odchylenia od normy. W Kraju Kwitnącej Wiśni wiele jest aspołecznych wybryków, które płyną z innego systemu przekonań, innej kultury wychowania. Toru Fujiswa w swojej mandze piętnuje takie rzeczy, jak nagabywanie słabszych, czy też psychiczny gwałt. Bardzo dobrze, że wszystko to zostaje fantastycznie rozładowane niebanalnym zachowaniem głównego bohatera.

Manga Fujisawy operuje bardzo często brutalnym żartem, nie stroni od pokazywania przemoc, jest w niej jednak coś, co nie pozwala o niej myśleć jako o komiksie pozbawionym treści. Wyśmienita rozrywka - owszem, ale jest w tym coś więcej.

Jakub "Tiall" Syty

"Great Teacher Onizuka" tom 4
Scenariusz: Toru Fujisawa
Rysunki: Toru Fujisawa
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 12.2004
Wydawca oryginału: Kodansha Co. Ltd.
Data wydania oryginału: 1997
Liczba stron: 192
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 15,90 zł

Zakup w