"Amazing Spider-man" zeszyt 5 (Dobry Komiks 5/2005)

 

Aby zakończyć wątek, mieszcząc się jednocześnie w planowanych pięciu zeszytach "Amazing Spider-mana", wydawca musiał zwiększyć objętość ostatniego z nich. Wyszło to komiksowi na dobre. Rozbicie historii o znikającym porywaczu wyrzutków społeczeństwa z pewnością nie wyszłoby jej najlepiej, tym bardziej, że nie jest ona znowu taka wyjątkowa.

Tego typu komiks superbohaterski to rozrywka na niezłym poziomie. Mamy tu trochę walki (tego akurat Straczynski nie serwuje specjalnie dużo i bardzo dobrze), trochę główkowania głównego bohatera, trochę jego osobistych problemów i niemałą dawkę ironii. Taka mieszanka jest faktycznie smaczna. Scenarzysta potrafi stworzyć niezły klimat w swoich historiach.

Tym razem przeciwnik Spidera jest trochę "wydumany", co odejmuje komiksowi kilka punktów w ostatecznym rozrachunku, ale mimo wszystko całość jest spójna. Spajają ją przede wszystkim osobiste problemy Petera, w których niemało zabawnych, ale również przykrych elementów. Jak pamiętamy, ciocia May wciąż jest w szoku po poznaniu prawdy o swoim podopiecznym, a gdzieś w tle pojawia się motyw z M.J., która dotychczas była nieobecna.

Może ten komiks nie zachwyci wszystkich, ale mimo wszystko Straczynski potrafi zapewnić nim sporo rozrywki. Z tego prostego względu warto by było, żeby seria była kontynuowana, a to zależy przed wszystkim od nowych planów wydawcy, który musi jakoś dostosować się do zmian na rynku. Nie pozostaje nic innego, jak trzymać kciuki za Pajączka przybliżanego nam przez niżej wymienionych twórców.

Jakub "Tiall" Syty

"Dobry Komiks" nr 5/2005: "Amazing Spider-Man" nr 5
Scenariusz: J. Michael Straczynski
Szkic: John Romity Jr.
Tusz: Scott Hanna
Kolory: Dan Kemp
Tłumaczenie: Michał Nowakowski
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 25.03.2005
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2001
Liczba stron: 64
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 6,90 zł

Zakup w