"Battle Angel Alita" tom 8

Alita może czuć się oszukana. Jako Tuned wciąż nie mogła zrealizować siebie, a teraz Zalem odtrąca ją niczym niechcianą zabawkę. Jak przyjmie to, że Urząd Obserwacji Ziemi wykorzystał jej osobę, by stworzyć potężniejsze androidy? Jak odnajdzie się w sytuacji, kiedy odnaleziony Ito nie będzie tym człowiekiem, którego tyle lat szukała? Ósmy tomik mangi to tomik pełen rozczarowań.

Nie tylko Alita może czuć się nieswojo. Dramaty przezywają również inne postacie. Wielkim przeżyciem jest dla Kaosa spotkanie z ojcem, Disty Novą, który ma wobec niego własne plany. Rozczarowaniem jest dla Dena szturm na Miasto. O nieszczęściu może mówić Lou Collins w związku z decyzją, jaką podejmuje oraz mała Koyomi, która przystała do Barjacka. O nieszczęściu może mówić redaktor Bruick, fotoreporter uwieczniający działania dywersyjne armii Dena. Jednym słowem, wszystko zaczyna się psuć.

W tym momencie komiks traci nieco na sile przekazu. Dzieje się sporo, ale raczej jest to bliższe nieładowi, chaosowi, niż uporządkowanej historii. Oczywiście, w tym wszystkim może być ukryty sens, o którego znaczeniu dowiemy się w ostatnim tomie serii, ale na chwilę obecną sporo w tym wszystkim bałaganu. A może tak właśnie mamy postrzegać przedstawiony świat tuż przed finałem?

Alita nie jest tuż przed końcem serii jedyną postacią, na której skupia się autor. Widać, że ma pewne zapędy do opowiedzenia o ogólniejszych rzeczach, niż tylko historia swojej bohaterki. Kishiro próbuje wyeksponować w tym tomiku motyw wojny, jaką Zalemowi wypowiedział Den. Niestety, trochę mało w tym jakiejś sensownej treści i wrażenie jest raczej takie, że mangace lepiej po prostu wychodzi przedstawianie relacji między konkretnymi osobami, niż pomiędzy bohaterami zbiorowymi (tu są nimi Zalem i armia rewolucjonistów). Zresztą, i tak pokazując wojnę, autor skupia się na konkretnych postaciach i określa wszystko raczej z ich perspektywy.

Cóż, tomik ósmy nie jest najlepszy, jeśli porównać go do tego, co autor zaprezentował wcześniej. Wahnięcie formy wynika być może z przygotowań, jakie czyni Kishiro pod ostatni tomik serii. Na pierwszy rzut oka można zauważyć, że wątki są rozwlekane i powolnym tempem posuwają akcję prosto do finału. Pozostaje mieć nadzieję, że zakończenie faktycznie będzie wyjątkowe i godne tego, co potrafi mangaka, a wszyscy, którym "Battle Angel Alita" się podoba wiedzą, że potrafi sporo.

Jakub "Tiall" Syty


" Battle Angel Alita" tom 8: "O wojnie Barjacka"
Scenariusz: Yukito Kishiro
Rysunki: Yukito Kishiro
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 01.2005
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 230
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł
Zakup w