"Wolf's Rain" tom 1

 

 

W bliżej niezidentyfikowanej przyszłości wilki są gatunkiem niemalże wymarłym. Okazuje się jednak, że część z nich nadal egzystuje, a co więcej, potrafi przybierać ludzką postać dla niepoznaki i kamuflażu. Obdarzone mistyczną mocą bestie związane są z siłą Księżycowego Kwiatu, który doprowadzić ma je do upragnionego Raju. "Wolf's Rain" to dość ciekawy i dynamiczny komiks z odrobiną mistycyzmu.

Oprócz czwórki wilków, z których każdy charakteryzuje się innym typem osobowości, kluczową rolę w rozwoju fabuły odgrywa tajemnicza Cheza, Córka Księżycowego Kwiatu, która związana jest z nimi pewną niematerialną nicią. Ponadto, na tropie wilków jest Quent, zdeterminowany łowca. W rozwoju akcji nie braknie także tajemniczych osób, które zdają się wiedzieć dużo, dużo więcej, niż czytelnik. Taką postacią jest na przykład mroczny Darcia, który poluje na Chezę. Ogólnie w tomiku pojawia się kilka kluczowych postaci, które związane są ze sobą jeszcze nie do końca sprecyzowanymi, trzymanymi w tajemnicy, faktami.

Komiks powstał jako adaptacja serii anime (pod koniec tomiku rysownik opowiada o swoich "problemach" z adaptacją postaci z serialu na postacie komiksowe), ale jest to adaptacja skumulowana. Poprzez to rozumiem skrócenie i skondensowanie akcji wielu odcinków do zaledwie dwóch tomów mangi. Podczas lektury widać wyraźnie, że pewne watki rozwijane są bardzo szybko, może nawet zbyt szybko, jak na komiks japoński, w którym wielokrotnie dochodzi do dłużyzn spowodowanych przede wszystkim dzieleniem każdego z komisów na rozdziały, które cyklicznie ukazują się w magazynach komisowych, by dopiero potem zostać połączone w tomik. Manga "Wolf's Rain" liczy jedynie dwa albumiki, pojemność serii komiksowej jest ograniczona., tak więc akcja musi sprawnie posuwać się na przód.

Nie powiem, żeby natłok różnych splatających się ze sobą wątków był niełatwy w odbiorze. Dzięki natychmiastowemu wprowadzeniu wielu postaci, szybkiemu nakreśleniu podstawowych cech ich usposobienia oraz scharakteryzowaniu sytuacji, w jakiej rozgrywają się ich losy czytelnik szybko wnika w rozwój wydarzeń. Być może, aby lepiej zrozumieć pewne mechanizmy zachodzące w linii fabularnej warto kartkować komiks, ale raczej traktowałbym tę cechę mangi jako plus. Z drugiej strony, dość szybki rozwój wydarzeń i na swój sposób skrótowe przedstawianie treści, może wydać się na początku zbyt zagmatwane. Prawdopodobnie osoby, które miały styczność z pierwowzorem, lepiej zrozumieją przedstawione wydarzenia, ale dla nich będzie to być może zbyt duża synteza fabuły.

Jak wspomniałem wcześniej, komiks jest adaptacją serii anime, tak więc design bohaterów nie jest stricte zasługą Toshitsugu Iidy. Oczywiście, wprowadził on pewne modyfikacje, nadał postaciom trochę inny charakter, ale mimo wszystko nie on powołał je do życia. Abstrahując od tego dodam, że "Wolf's Rain" narysowany jest bardzo starannie i przejrzyście. Zarówno postacie ludzkie, jak również wilki mają dobrze oddane cechy, Iida poprawnie rysuje również wszystkie krajobrazy.

Na koniec warto zauważyć, że wydawca po raz kolejny zainwestował w serię krótką, która nie zdąży nawet zaskarbić sobie rzeszy fanów, a już się skończy. Widoczna jest tendencja zupełnie inna od tej z konkurencyjnego Egmontu, który zabrał się za długie seriale. Co by jednak nie było, na wszystkich, którym komiks się spodobał, czeka jego jednotomowa kontynuacja - jej wydanie zaplanowano na styczeń 2005 roku.

"Wolf's Rain" może zaciekawić pewną oryginalnością scenariusza, nie mniej jednak brakuje mu czegoś więcej, niż tylko ciekawego wprowadzenia, na którego rozwiązanie autor pozostawił sobie tylko jeden tomik. Pozostaje mieć nadzieję, że kontynuacja usatysfakcjonuje zakończeniem licznych wątków.

Jakub "Tiall" Syty

 

Wilki, które się przeobrażają w ludzi próbują dotrzeć do Raju. Pomóc im w tym ma Córka Kwiatu. Przeszkadzają im Patrycjusze. Czy trzeba mówić więcej... Trudno mi ocenić ten tytuł, poczekam z tym do drugiego tomu. Na razie jest bardzo średnio i niezbyt interesująco...

Robert "Graves" Góralczyk

"Wolf's Rain" tom 1
Scenariusz: Bones i Keiko Nobumoto
Rysunki: Iida Toshitsugu
Tłumaczenie: Paweł "Rep" Dybała
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Kôdansha Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 180
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł