The Spectacular Spider - Man 4 (Dobry komiks 20/2004)

 

 

Ten Człowiek Pająk to ma dopiero pełne ręce roboty. Ledwo udało mu się uporać ze zbuntowanym symbiotem, a już musi stawić czoła swojemu kolejnemu arcy-wrogowi. Doktor Octopus powraca i tym razem nie chodzi mu o pieniądze, kosztowności czy zdobycie władzy nad światem. Nasz jajogłowy znajomy postanowił w końcu definitywnie pogrążyć Pająka. Jak myślicie, uda mu się?

Ta dziwna obsesja doktora na punkcie Spider - Mana zdaje się sięgać zenitu. Aby pokonać swojego wroga jest on tym razem gotowy przyczynić się do eskalacji konfliktu na bliskim wschodzie. Człowiek Pająk został postawiony przed wyjątkowo trudnym dylematem. Jeżeli chce zapobiec wojnie pomiędzy Izraelem a Palestyną będzie musiał odkryć przed światem swoją tajną tożsamość.

To zdecydowanie nie jest seria skierowana do starszych i bardziej wymagających czytelników. Fabuła jest naiwna, rozwiązania, jakie serwuje nam scenarzysta zbyt proste. Już sam pomysł wmieszania, Spider - Mana w sprawy ogólnoświatowej polityki wydaje się być chybiony. Ta postać sprawdza się jako lokalny super bohater, ale obarczony odpowiedzialnością za losy dwóch państw jest zwyczajnie nieprzekonywujący. Podobnie zresztą wypadają niektóre sytuacje w komiksie. Ciocia May słysząc o problemach naszego bohatera uśmiecha się i żartuje jakby chodziło o zabrudzoną koszulę. Agent Mosadu przychodzi na rozmowę ze Spider - Manem z oddziałem uzbrojonych komandosów, a chwilę później mówi, że całe spotkanie musi pozostać tajemnicą. Kiedy byłem młodszy podobne rzeczy w ogóle nie rzucały mi się w oczy, dzisiaj mnie irytują.

Same rysunki również do mnie nie przemawiają. Kreska Humberto Ramosa jest, jak na mój gust, zbyt humorystyczna jak na komiks tego typu. Większość postaci ma nienaturalnie szczupłe sylwetki. Ich twarze są zbytnio wydłużone i dziwacznie powykrzywiane (o za dużych oczach już nie wspomnę).

The Spectacular Spider - Man to zdecydowanie seria dla młodszych czytelników (i dla zatwardziałych fanów przygód Pająka). Im mogę ją z czystym sumieniem polecić. Resztę zachęcam raczej do kupna "The Amazing Spider - Man", którego kolejne numery można już kupić w kioskach.

Łukasz "dasst" Abramowicz

Nasz ukochany Peter Parker znowu w wielkich kłopotach. Pojawił się dr Octopus tym razem jednak jest o wiele silniejszy i Spider nie może go pokonać. Chyba kiedyś już to było. Ale co z tego. Dla miłośnika Spider-mana jest to doskonała pożywka zwłaszcza, gdy rysunkami zajmuje się fenomenalny i trochę jednak w Polsce kontrowersyjny Humberto Ramos. Polecam, ale tylko dla miłośników Spidera i raczej jako niezbyt wymagającą lekturę.

Wojciech "dieFarbe" Garncarz


Wreszcie zaczyna się robić ciekawie. Czy Spider-Man ukaże swą twarz ? Gdyby jeszcze nie te rysunki, ja ich po prostu nie lubię...

Robert "Graves" Góralczyk

 

"Dobry Komiks" nr 20/2004: "Spectacular Spider-Man" nr 4
Scenariusz: Paul Jenkins
Szkic: Humberto Ramos
Tusz: Wayne Faucher
Kolory: Studio F
Tłumaczenie: Michał Nowakowski
Wydawca: Axel Springer Polska
Data wydania: 8.10.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału: 2003
Liczba stron: 48
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Cena: 4,90 zł