"W poszukiwaniu ptaka czasu" tom 3: "Łowca"

 

Poprzednie albumy wydawały mi się troszkę zakręcone, nieprzejrzyste, niejasne fabularnie. "Łowca" odbiega od nich w stopniu znacznym. Nie ma tu tłumu niezidentyfikowanych istot, pojawiających się na drodze głównych bohaterów, pojawia się natomiast jeden przeciwnik, z którym przyjdzie im się zmierzyć - tytułowy Łowca.

Zdążając się w kierunku Palca Niebios, Bragon, Pelissa, Tajemniczy Nieznajomy i śledzący ich Bulrog muszą wkroczyć na tereny zabójczego Łowcy, który zapragnie zmierzyć się z największym wojownikiem krainy Akbaru. Wędrowców czeka zatem trudna rozgrywka, która sprawdzi ich umiejętności. Ich przeciwnik to nie byle kto, a jego sława niemniejszą jest, niż sława Bragona.

"Łowca" to przykład bardzo dobrej opowieści fantasy. Wszystko oczywiście w formie questu, wyprawy, która ma ostatecznie przynieść ratunek dla całego opisywanego świata. Zarysowane dobrze już wcześniej charaktery postaci, tutaj wyglądają już wyjątkowo naturalnie i dodają historii niepowtarzalnego uroku. Tajemniczy Nieznajomy, towarzysz podróży, jest przy okazji niezmiernie zabawny, bardzo dobrze rozładowuje napięcie.

Rysunki Loisela są oczywiście bez zarzutu, tymczasem kolorystyka jest po prostu przepiękna. Jako, że terytorium Łowcy to niezmierzone połacie lasu, dominuje zieleń, która całkowicie uspokaja czytelnika. Chociaż uspokaja, to jednak brak w tym albumie senności, jakiej doświadczałem nazbyt często w albumach poprzednich. Strona graficzna "Łowcy" to bez dwóch zdań majstersztyk.

Jak napisał w swojej opinii na temat albumu drugiego xionc, jemu seria spodobała się właściwie od części trzeciej. Ja również zobaczyłem ją teraz w zupełnie innym świetle; "Łowca" przekonał mnie do wartości serii duetu Le Tendre - Loisel. Zakończenie poszukiwań Ptaka Czasu jest jednym z bardziej oczekiwanych przeze mnie komiksów.

Jakub "Tiall" Syty

Niemalże osobna, zamknięta część cyklu i zdecydowanie najlepsza. Co tu dużo gadać - prosta, klasyczna historia w dobrym znaczeniu tych słów.

Damian "hans" Handzelewicz

 

"W poszukiwaniu Ptaka Czasu" tom 3: "Łowca"
Tytuł oryginału: Le Rige
Scenariusz: Serge Le Tendre
Rysunki: Régis Loisel
Tłumaczenie Wojciech Birek (nowe)
Wydawca: Egmont Polska
Poprzednie wydanie: Prószyński i S-ka - ["Komiks" nr 5/91]
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 1985
Liczba stron: 64
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie