"Neon Genesis Evangelion"
tom 8

 

 

Jak pamiętamy, podczas walki Evy-01 z Aniołem bio-robot najpierw odciął się od centrum dowodzenia, potem sam wyposażył się w organ S2, a następnie wchłonął Shinjego. Naukowcy NERVu robią teraz wszystko, by uratować młodego pilota. Zadanie to zdaje się jednak przekraczać ich możliwości.

Tomik odbiega nastrojem od poprzednich, ale zmiana ta była już ostatnio sygnalizowana. Przede wszystkim brakuje tu humoru, wesołego nastroju towarzyszącego serii od samego początku. Wydarzenia rozgrywają się w raczej ponurym, refleksyjnym klimacie. Co więcej, wiele wskazuje na taką tendencję rozwoju fabuły.

Akcja toczy się wokół początków działalności NERVu, pochodzenia Adama, planu dopełnienia ludzkości, życie szkolne młodych bohaterów całkowicie zanika. Poznajemy również coraz lepiej i w większych detalach przeszłość; przeszłość sprzed Drugiego Uderzenia, przeszłość dotyczącą bezpośrednio młodego Gendo, matki Shinjego, czy też profesora Fuyutsukiego.

Wraz z ukazywaniem przeszłości starszych bohaterów lepiej rozumiemy motywy, jakimi się kierują. Ponadto, ujawnienie pewnych szczegółów od razu wiąże się ze zmianą zachowania poszczególnych postaci, co miejscami naprawdę zaskakuje.

Wszystko to jest bardzo intrygujące, ciekawe. Prawdę powiedziawszy wreszcie zaczyna się dziać coś tajemniczego, a owa zagadkowość tylko potęguje przyjemność lektury. Być może niektórzy czytelnicy powoli nudzili się kolejnymi pojedynkami Evangelionów z Aniołami, przeplatanymi pokazywaniem codziennego życia bohaterów. Dla nich ta zmiana będzie na pewno bardzo korzystna i wzmoże zapał towarzyszący czytaniu mangi.

Tomik dziewiąty, który przed nami, jest jak dotychczas ostatnim wydanym w Japonii tomikiem serii. Oczekuję na niego z niepokojem, ponieważ świadomość braku kontynuacji trochę mnie przeraża, tym bardziej, że jak wspomniałem, robi się coraz ciekawiej.

Jakub "Tiall" Syty

Tom ósmy jak na tę tytuł jest dosyć dziwny. Mimo że manga w przeciwieństwie do anime nastawiona jest raczej na portretowanie jej bohaterów niż na akcję, to ten tom przekracza wszystkie granice. Brak walk z aniołami oraz podróże w przeszłość we wspomnieniach to rzeczy, które wypełniają to tomisko. Plusem jest pogłębienie naszej wiedzy a minusem to, że akcja ani o krok nie rusza do przodu. Rysunek, scenariusz i sposób wydania dalej na znanym dla czytelników tej serii poziomie. Polecam, ale raczej gorącym fanom.

Wojciech "dieFarbe" Garncarz

 

"Neon Genesis Evangelion" tom 8
Scenariusz: Yoshiyuki Sadamoto
Rysunki: Yoshiyuki Sadamoto
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 10.2004
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 188
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł