"Halloween Blues" tom 2:
"Piszę do Ciebie z Gettysburga"

 

W jesiennej atmosferze, w okolicach Halloween, rozgrywa się akcja drugiej części poliptyku autorstwa Mythica i Kasprzaka. Okres wydania albumu przez Egmont wyjątkowo dobrze zbiega się z porą roku panującą w albumie. Barwna jesień, kolorowe drzewa oraz interesująca intryga doskonale budują klimat tego komiksu. Uważam, że jego lektura w wieczór trzydziestego pierwszego października może być całkiem przyjemna.

Forester Hill zobowiązuje się pomóc pewnej kobiecie, Enoli Morrison, która natrafiła właśnie na ślad swojej zaginionej rodziny. Szok, jaki wywołała w jej psychice strata najbliższych, sprawił, że zrezygnowała z normalnego życia, w wyniku czego ostatnie dziesięć lat spędziła w zakładzie psychiatrycznym. Zbieg okoliczności sprawił jednak, że jej życie znów nabrało sensu. Tak się bowiem złożyło, że przeczytała w gazecie o wystawieniu na aukcji tytułowych listów z Gettysburga (tu napomknę, że chodzi o prywatną korespondencję z roku 1863, z okresu bitwy pod Gettysburgiem, stanowiącą część spuścizny narodowej), które były w posiadaniu jej męża w dniu zaginięcia. Śledztwo prowadzi dwójkę bohaterów do miejscowości, w której po raz ostatni widziano najbliższych Enoli Morrison.

Uważam, że historia jest bardzo sprawnie opowiedziana. Fabuła albumu może przywodzić na myśl jakiś odcinek amerykańskiego serialu, czy tez filmu, w którym dobry policjant przybywa do miasteczka, w którym czuć w powietrzu unoszący się spisek. Mimo wykorzystania tak ogranego schematu historia jest ciekawa i czyta się ją znakomicie. Smaczkiem i wyjątkowością odcinka jest w tym przypadku postać Forestera Hilla uwikłanego w niecodzienne relacje z duchem.

Scenarzysta oparł się w albumie o jeden z przesądów, według którego dusza zmarłej w niewyjaśnionych okolicznościach osoby może w dniu zmarłych wejść w wybranego przez siebie człowieka. Halloween jest zatem wyjątkową okazją dla Dany Anderson, by doświadczyć kontaktu fizycznego z mężczyzną, którego zdaje się wciąż kochać i o którego wciąż bywa zazdrosna. Epizod spotkania Forestera i nieznajomej piękności, która straciła świadomość na rzecz ducha jego żony jest jednocześnie kuriozalny, fantazyjny i nieco zabawny.

Druga część poliptyku nie wnosi specjalnie wiele na temat głównego wątku, a więc zabójstwa Dany, chociaż na swój sposób pogłębia relacje między Foresterem i duchem jego żony. Z drugiej strony wcale nie należało się tego spodziewać, ponieważ do zakończenia serii wciąż pozostaje pięć albumów, tak więc rozwój motywu przewodniego zdąży jeszcze nabrać tempa.

Kasprzak świetnie czuje się w nowym projekcie. Widać, że praca nad nową serią sprawia mu przyjemność. Podobnie obserwuję poprawę staranności warsztatu Grazy, co było już ewidentne w pierwszym albumie. Ten duet w tej serii, pracuje nad wyraz sprawnie. Oczywiście, ze względu na relacje obydwojga, harmonijna współpraca wpisana jest niejako w ich życie, ale wydaje mi się, że efekt pracy nad tym albumem naprawdę zasługuje na pochwałę.

Zamykając album czułem się nad wyraz usatysfakcjonowany treścią i oprawą graficzną. Myślę, że cykl "Halloween blues" zasługuje na bardzo dobrą opinię, nie tylko dlatego, że rysuje go Kasprzak, ale dlatego, że jest to przyzwoita seria kryminalna.

Jakub "Tiall" Syty


Bardzo przyzwoity album - scenariusz może i trąci sztampą, ale dzięki Kasprzakowi i kolorom Grazy zyskuje nowy wymiar. Kuba trafnie zauważył, że lektura przypomina spacer po parku tonącym w kolorowych liściach, które na jesienną nutę tańczą unoszone wiatrem. Na plus urokliwa okładka

Sławek Kuśmicki

 

"Halloween Blues" tom 2: "Piszę do Ciebie z Gettysburga"
Tytuł oryginału: Je vous écris de Gettysburg
Scenariusz: Mythic
Rysunki: Kas (Zbigniew Kasprzak)
Kolory: Graza (Grażyna Kasprzak)
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 2004
Wydawca oryginału: Le Lombard
Data wydania oryginału: 03.2004
Liczba stron: 48
Format: A4
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Cena: 18,90 zł