"Born" zeszyt 3

 

 

Co symbolizować może płomień buchający z wnętrza głowy żołnierza na okładce trzeciego zeszytu "Borna"? Wydaje mi się, że konflikt przekonań, który nagle dopada kapitana Castle'a. Tak, konflikt, bo jak dowiadujemy się na kolejnych stronach, Frank Castle zaczyna mieć pewne dylematy odnośnie tego, co robi w Wietnamie.

Płomień może być również wyrazem, czy też odzwierciedleniem tego, co dzieje się w głowach żołnierzy stacjonujących w bazie Valley Forge. Wojna w Wietnamie dobiega końca, siły Stanów Zjednoczonych wycofują się z terenów konfliktu, większość żołnierzy myśli już tylko o powrocie do domów, wielu ucieka w narkotyki, morale wszystkich jest niskie.

Płomień ów może być również obrazem tego, co amerykańskie działania pozostawiają po sobie w Wietnamie: spalone wioski, tysiące ofiar. Świadomi braku właściwego wsparcia, żołnierze pozostawieni w ostatnich bazach amerykańskich obawiają się teraz krwawego odwetu, jaki szykowany jest przez oddziały Wietkongu.

Ennis sprawnie zapełnia dwadzieścia-cztery strony kolejnego zeszytu "Borna". Chociaż lektura jest krótka, to jednak bardzo dobra. Grafika stoi, podobnie zresztą jak w zeszytach poprzednich, na wysokim poziomie.

Płomień, o którym już tak wiele razy napomknąłem, może symbolizować jeszcze coś innego. Może być to płomień trawiący wszelkie ludzkie przejawy osobowości Franka Castle'a. A kiedy człowiek pozbywa się dylematów natury etycznej, kiedy wypala do cna resztki uczuć w swojej świadomości, pozostaje mu tylko jałowa nienawiść i zło, które prawdopodobnie zobaczymy w ostatnim zeszycie tej mini-serii.

Jakub "Tiall" Syty

 


Świetny komiks. Frank przez chwilę jest prawie ludzki, zwierza się jednemu z żołnierzy, że ma żonę i dzieci... Co ciekawe nie wysadza w latrynie dowódcy bazy, który według niego na to zasługuje. Czyżby Frank zmiękł... Nie sądzę.

Robert "Graves" Góralczyk

"Born" część 3
Scenariusz: Garth Ennis
Szkic: Darick Robertson
Tusz: Tom Palmer
Kolory: Paul Mounts
Okładka: Wiesław Walkuski
Tłumaczenie: Orkanaugorze
Wydawca: Mandragora
Data wydania: 09.2004
Wydawca oryginału: Marvel Comics
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 24
Format: 17 x 26 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: dwumiesięcznik
Cena: 8,00 zł