"Battle Angel Alita" tom 7

Prawie jedenaście lat mija od czasu, gdy Alita stała się wojowniczką na usługach Zalemu, czyli tak zwaną Tuned. Właśnie przydzielono jej nową operatorkę - Lou Collins. Tymczasem Disty Nova, który obiecał Alicie przywrócenie do życia Ido, życzy sobie, by przed ich spotkaniem agentka G-1 zmierzyła się z przywódcą grupy Barjack - Denem.

Na swojej drodze Alita spotyka starszą o wiele lat Koyomi, którą pamiętamy jako malutkie dziecko z epizodu dotyczącego zawodów Motorball. Spotyka również obdarzonego nadzwyczajnymi zdolnościami Kaosa uznawanego za "barda pustyni". Trochę niezręcznym jest jednak nazwanie tychże zdolności "psychometrią", ponieważ jest to termin psychologiczny i nijak ma się do ich właściwości.

Mit Zalemu powoli upada. Z jednej strony ludzie z Podniebnej Metropolii wcale nie okazują się być wyjątkowi, co widać na przykładzie zakręconej Lou, po drugie nienawiść, jaką żywią do niego między innymi Den i jego wyznawcy stanowi potężne zagrożenie dla przyszłości tego miasta. Nie bez kozery utworzona została jednostka B.O.Z., do której zrekrutowano naszą bohaterkę.

Yukito Kishro wplata w opowiadaną historię trochę więcej ideologii. Po pierwsze zderza ze sobą dwa sposoby patrzenia na świat - ten wywodzący się z teoretycznie idyllicznego Zalemu i ten rodzący się w umysłach mieszkańców Ziemi. Po drugie Kishiro kreuje wyraziste postacie, które uosabiają wyznawane przez nie wartości tak, że w końcu czytelnikowi trudno jest wyczuć tę cienką linię, jaka znajduje się pomiędzy walką za sprawę, walką za idee, a zwykłym szaleństwem. Wyjątkowości temu dodaje fakt, że pomiędzy tym wszystkim stoi android, który nie do końca zdaje sobie jeszcze sprawy ze swojego jestestwa, nie poznał jeszcze siebie, wciąż odkrywa się na nowo, wciąż uczy się siebie i świata.

Gdzieś w domyśle pokazane zostaje uczucie, jakie połączyło naszą bohaterkę z napotkanym w tomiku poprzednim Foggią. Foggią, którego musiała opuścić kierując się lojalnością wobec pracodawcy, ale także pragnieniem uratowania Ido. Teraz pozostaje z dala od swojego ukochanego, ale dzielnie dążąc do upatrzonego celu wciąż nosi w pamięci wspomnienie o nim. Alita wciąż zmienia się, jej osobowość ewoluuje i naprawdę człowieka ogarnia co krok ciekawość kim stanie się za jakiś czas i jakie decyzje podejmie.

Tomik siódmy trzyma poziom, mimo wszystko nie jest wyjątkowy. Pomimo kreacji ciekawych postaci, co jest niewątpliwie jedną z cech szczególnych mangaki, kilu niezłych walk i pojedynków to trochę mało. Mało, na tle tego, co pokazał wcześniej Yukito Kishiro.

Jakub "Tiall" Syty

 

"Battle Angel Alita" tom 7: "Pancerna panna młoda"
Scenariusz: Yukito Kishiro
Rysunki: Yukito Kishiro
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 11.2004
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 228
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł