"Świat Komiksu" nr 37

Egmontowi nie chce się specjalnie inwestować w swój magazyn, trudno się tedy dziwić, że najnowszy numer wygląda wręcz fatalnie. Inwestycje wydawcy, które przynieść miały odrodzenie "Świata Komiksu", a chodzi tu przede wszystkim o zakupienie licencji na artykuły z "Wizarda", okazały się niestety chybione i nie przyniosły wzrostu zainteresowania periodykiem. W takiej sytuacji nie pozostaje nic innego, przynajmniej w mniemaniu wydawcy, jak powolne wycofywanie się z rynku.

Co teoretycznie przyciągać ma do zakupu tej zaledwie trzydziesto-dwu stronicowej broszurki? Po pierwsze dołączony do niej jeden z wydanych przez Egmont zeszytów z przygodami Batmana, po drugie booster do karcianki "Thorgal". Prawdę powiedziawszy to dodatki stanowić mają w tym przypadku o sile numeru, ponieważ on sam nie byłby w stanie się obronić. Czemu?

W środku niewiele. Wszystkie teksty dotyczą wydawanych przez Egmont serii i powstały z powodów oczywistych, w związku z czym pozbawione są raczej obiektywnego spojrzenia na opisywane historie komiksowe. Nie widzę większego sensu w czytaniu tylu tekstów służących po prostu skłonieniu do zakupu określonych pozycji. Jedynym artykułem numeru, jest ten o Hellboyu, autorstwa Andy'ego Servina, chociaż i on nie jest niczym specjalnym, ponadto wydaje mi się być okrojony. Na koniec szczegół, który pozbawił mnie złudzeń na temat zapału włożonego w przygotowanie najnowszego numeru "Świata Komiksu", a mianowicie "poniewarz" przez "rz" w zapowiedzi najnowszego "Thorgala". Pozostawiam ten "kwiatek" bez zbędnego komentarza.

Patrząc na zaprezentowane komiksy, których notabene są tylko dwie sztuki, trudno oprzeć się wrażeniu, że jako magazyn komiksowy, "Świat Komiksu" w tej postaci z komiksem sensu stricte ma niewiele do czynienia. Historyjka z małą Navis w roli głównej jest może niezła, ale "Koszmar" Sebastiana Cichonia jest ciężkostrawny.

Podsumowując powiem, że najnowszego "Świata Komiksu" nie polecałbym nawet tym, którzy ten magazyn po prostu zbierają. Trudno znaleźć w nim coś cieszącego oko miłośnika komiksu. Jeśli jednak komuś brakuje któregoś z wydanych przez Egmont zeszytów z przygodami Batmana, zakup czasopisma będzie po prostu dodatkiem do wybranego komiksu. Kolekcjonerów karcianki, których jest w Polsce niewielu, sądząc po miernych wynikach sprzedaży kart, co jest faktem niezaprzeczalnym, dołączony do numeru booster raczej do zakupu nie przekona.

Przyszłość czasopisma stoi pod wielkim znakiem zapytania. Prawdopodobnie kolejny numer pojawi się niezapowiedzianie gdzieś tuż przez V Warszawskimi Spotkaniami Komiksowymi, w nim znajdzie się któryś z zakupionych, a nie opublikowanych dotychczas, artykułów z "Wizarda" plus kolejne gratisy, które będą miały zwiększyć atrakcyjność samej gazetki. Trudno dodać coś więcej, optymizmu brak.

Jakub "Tiall" Syty

"Świat Komiksu" nr 37
Redaktor naczelny: Tomasz Kołodziejczak
Okładka: Mike Mignola
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 10.2004
Liczba stron: 32
Format: B5
Oprawa: miękka
Papier: kredowy cienki
Druk: kolorowy
Dystrybucja: kioski
Częstotliwość:
Cena: 9,90 zł