"Czwarta wojna światowa wybuchła w Dzień Niepodległości, 4 lipca 1995. Trwała pięć dni - nim nieliczne pozostałe pociski, które zablokowały się w fazie odpalania nie wyczyściły silosów rakietowych pod powierzchnią Malowanej Pustyni, Uralu i Gobi - lecz wtedy nie pozostało nic, o co można by jeszcze walczyć. Pięć dni. To co pozostało, należało do każdego, kto był łakomy na promieniowanie i zgliszcza."

Vic and Blood - The Chronicles of a Boy and His Dog

 

Opublikowane w 1969 r. w zbiorze opowiadań Harlana Ellisona The Beast That Shouted Love at the Heart of the World, "Chłopiec i jego pies" należy do ulubionych dzieł autora. W 1969 opowiadanie zdobyło Nebula Award, a sześć lat później przeniesiono je na duży ekran w postaci filmu z młodym Donem Johnsonem w roli Vica. "Chłopiec i jego pies" uznano za jeden z najbardziej poruszających utworów Ellisona, a sam autor rozwinął go do formatu powieści w 1989.

Corbenowska adaptacja zaczęła się rodzić w latach siedemdziesiątych, najnowsza reedycja pochodzi z roku 2003 (iBooks, Vic and Blood: The Continuing Adventures of a Boy and His Dog), oprócz historyjek Corbena zawiera opowiadania Ellisona, można się więc przekonać jak wiernie obszedł się z nimi artysta. A obszedł się.

Vic, nastolatek ocalały z atomowego holokaustu, oraz jego towarzysz Blood, efekt inżynierii genetycznej, pies bojowy z inteligencją człowieka i zdolnościami telepatycznymi. Na powierzchni Ameryki upstrzonej nuklearnymi kraterami, patrolowanej przez gangi włóczykijów i samotnych sierot, Vic i Blood przetrząsają radioaktywne popioły w poszukiwaniu konserw i alkoholu.

 

"Blood: Znaleźliśmy sześć butelek jadowitej podróbki paliwa odrzutowego z naklejką `Słodka Betsy Pike - wino owocowe`. Prędzej wychłeptałbym własne szczyny."

Chłopiec dba o pełną miskę dla swojego psa, lecz sam potrzebuje jego zmysłu węchu, by zapewnić sobie kobiece towarzystwo. Obszarpany duet natyka się w końcu na przysypaną piachem społeczność, enigmatyczne "Podziemie", które wybudowało osady na wzór przedwojennej Ameryki, sielankowy krajobraz pozbawiony słońca i chmur, przewiązany totalitarną wstążką...

Historia jest brutalna, posolona seksualnością i polizana chropawym językiem. Rysunki Corbena wpasowują się doskonale w twardą futurorzeczywistość wykreowaną przez Ellisona - to nie artysta znany z najnowszych dokonań dla Marvela i DC. Wyblakłe niebo i mroczne myśli - ta opowieść to przestroga przed tym, co może przynieść przyszłość. Dotyka i porusza.

Przemek "2dope" Siepsiak