"Kajko i Kokosz": "Złoty Puchar" cz. 2

 

Ni piwna polewka, ni kasza jaglana nie są w stanie ukoić żalu księcia Mirmiła po stracie złotego pucharu. Na domiar złego, za jego odzyskanie Wielki Kompan żąda zgody na zamieszkanie w wybudowanym właśnie zamku i głów dzielnych wojów Mirmiłowa: Kajka i Kokosza. Sytuacja zdawałaby się bez wyjścia, ale nie dla bohaterów komiksu Christy.

Co mnie bawi, Christa daleki jest od pokazywania przemocy w swoich historiach. Chociażby czarne charaktery dybały na życie głównych bohaterów, stawiały ich pod murem, snuły przeciwko nim spiski, to jednak zawsze są one tylko zwykłymi nicponiami, którym w ramach rewanżu należy się najzwyczajniej w świecie niezłe lanie. Niejednokrotnie wymierzana kara jest bardziej ośmieszająca, niż wyrządzająca komukolwiek większą krzywdę. W "Złotym Pucharze" to Kompania Czarnego Trójkąta sama sobie pod sobą dołki kopie. Oczywistym jest przecież, że spryt Zielachy, która więcej zdaje się ma rozumu i sprytu niż zdolności czarodziejskich, siła Kokosza, która objawia się zawsze w sposób nie tyle niesamowity, co zabawny, oraz rozwaga Kajka doprowadzą do porażki przeciwnika. Jak nie dziś, to jutro. Im dłużej bowiem prowadzona jest rozgrywka, tym więcej rozrywki przynosi.

Nie zaprzeczę swojemu ostatniemu zdaniu jeśli powiem, że w moim odczuciu, wiele wątków zdaje się być mimo wszystko włączonych do tego komiksu na siłę, tak jakby Christa chciał w nieskończoność budować akcję wokół złotego kielicha. Miejscami rzuca się to po prostu w oczy, ale innym razem jest to zwyczajnie bardzo wesołe, naturalne wtrącenie. Ostatecznie, jakby nie patrzeć, trudno zarzucać Chriście, że próbował wycisnąć ze swojej opowieści jak najwięcej, bo "Złoty puchar" to przykład bardzo dobrej rozrywki i to nie tylko dla najmłodszych.

Cóż, zakończenie historii w kolejnym albumie. Wydawanie "Kajka i Kokosza" rozciągnęło się może nieco w czasie, ale przecież dzięki temu pierwsze przygody naszych ulubieńców możemy czytać w kolorze.

Jakub "Tiall" Syty

"Kajko i Kokosz": "Złoty puchar" cz. 2
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Kolory: Tomasz Piorunowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 08.2004
Liczba stron: 44
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 12,90 zł