"G.T.O." tomik 3

 

 

O ile tomik pierwszy wywołał u mnie bardzo pozytywne reakcje, o tyle drugi przytłumił nieco mój zachwyt Eikichm Onizuką. Jakże wielka była w takim układzie moja radość, kiedy trzecia odsłona perypetii świeżo upieczonego nauczyciela okazała się być niemalże rewelacyjna i bardzo, bardzo śmieszna.

Absurdalne wręcz i trudne do wyobrażenia sobie sytuacje, z jakimi ma do czynienia główny bohater, wywoływać mogą na obliczu czytelnika raz to zdumienie, momentami prawdopodobnie nawet niesmak albo szeroki uśmiech od ucha do ucha i niepohamowane drgania całego ciała. Nie trudno się domyślić, że tym razem wszystko to dzieje się za sprawką klasy, którą zaopiekować się ma Onizuka. Nie zdradzę, co też szykuje ona dla swojego nowego opiekuna, ale zapewniam, że nic miłego nie może czekać nauczyciela, który się w niej pojawia.

Istotną rolę w rozwoju akcji odgrywają oczywiście cechy charakteru Onizuki, które sprawiają, że staje się on być właściwą osobą na właściwym miejscu w szkole, do której trafił. Jego śmiałe riposty i reakcje na swoich pierwszych uczniów są naprawdę fantastycznie skonstruowane. Dodatkowym atutem jest dobre, w moim mniemaniu, tłumaczenie Aleksandry Watanuki, która umiejętnie radzi sobie z potocznym słownictwem młodych bohaterów.

Odnoszę wrażenie, że bez wszystkich przerysowań, które stosuje bardzo chętnie Toru Fujisawa, manga byłaby gorsza w odbiorze, mniej przyswajalna. Są komiksy, w których wszelkie deformacje ciała wydają się być zbędne, tymczasem w "G.T.O." pasują one jak ulał. Prześmiewcze oddawanie emocji bohaterów jest w przypadku tej serii połową jej sukcesu.

Oprócz ogromnej dawki humoru, jaką raczy nas mangaka, komiks zawiera również wątki, z których ciężko się śmiać. Z takim nierozwiązanym trudnym problemem pozostawia nas autor kończąc ten tomik. Mam nadzieję, że kolejny ukaże się planowo, a więc szybko będzie można zapoznać się z ciągiem dalszym tej historii.

Jakub "Tiall" Syty

Już nie wiem jakie pochwały mógłbym napisać o tym tytule. Dla mnie jest to najlepsza manga w tym miesiącu. Kolejny tom tradycyjnie znacznie lepszy i ciekawszy od poprzedniego. Aż strach co będzie w kolejnym i czy poziom się utrzyma...

Robert "Graves" Góralczyk

 

"Great Teacher Onizuka" tom 3
Scenariusz: Toru Fujisawa
Rysunki: Toru Fujisawa
Tłumaczenie: Aleksandra Watanuki
Wydawca: Waneko
Data wydania: 09.2004
Wydawca oryginału: Kodansha Co.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 200
Format: 116 x 169 mm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Częstotliwość: miesięcznik
Cena: 15,90 zł