Zabójcze Spojrzenie

 

"Zobaczyłem go w tym momencie. Stał tam nieporuszony pośród tych wszystkich trupów. Najmniejszego dźwięku... Wydawało się pewne, że skończy jako kolejne ciało na stosie..."

Wietnam, rok 1972. Starszy sierżant Dan Curry jest świadkiem dość niecodziennych wydarzeń z udziałem małego wietnamskiego chłopca, który wzrokiem wydaje się strącać z nieba amerykańskie helikoptery.

Los Angeles, kilkanaście lat później, Curry, popularny autor powieści sensacyjnych, wyraźnie zmęczony życiem, postanawia zbadać aferę związaną z zabójstwami kilku członków triady z chińskiej dzielnicy. To dopiero początek jego kłopotów...

Jeśli w tej chwili fabuła kojarzy Ci się z jednym z setek filmów lub książek sensacyjnych, to wiele się nie pomyliłeś. "Spojrzenie Apokalipsy" jest właśnie typowym komiksem z tego gatunku, scenariuszowo nie wybijającym się ponad przeciętność. Ot, taka sobie "tajemnicza" historia, którą zapomina się równie szybko jak się czyta. Muszę jednak przyznać, że czyta się to dość przyjemnie. Opowieść jest sprawnie poprowadzona i mimo, że nie zapada w pamięć na długo, to swoje zadanie spełnia bardzo dobrze.
Tym, co wyróżnia ten komiks są przede wszystkim znakomite rysunki Gimeneza, który jest tu wyraźnie w wysokiej formie. Zarówno sceny w wietnamskiej dżungli, poprzez narkotyczne wizje Curry'ego i porachunki mafijne w chińskiej dzielnicy to popis umiejętności tego nieprzeciętnego artysty.

Podsumowując, jeżeli szukasz chwili odprężającej rozrywki, lubisz sensację, a przy tym cenisz dobrze narysowany komiks to jest to pozycja, po którą warto sięgnąć.

Dominik "nique" Gołąb

"Le Regard de l'Apocalypse" Bagheera 1991
scenariusz: Roberto Dal Pra
rysunek: Juan Gimenez

wyd. anglojęzyczne "Apocalypse : Eyes of Doom" Heavy Metal