"Tajemnica trójkąta" tom 1: "Ewangelia szaleńca"

 

 

Komiks opiera się na motywie manuskryptów, które potwierdzać mają istnienie domniemanego brata bliźniaka Chrystusa. Na pierwszy plan historii wysuwa się grupka badaczy starożytnych zwojów znad Morza Martwego, a także loża masońska, w której skrywana przez Kościół tajemnica jest przekazywana z pokolenia na pokolenie. Stawiająca pod znakiem zapytania fundamenty chrześcijaństwa zagadka, ukazana tu na przestrzeni dziejów, czeka na rozwiązanie.

Nowa seria zaproponowana przez Egmont może przywodzić na myśl zakończony niedawno cykl "Trzeci testament". Tematyka obydwu jest bardzo zbliżona z tą tylko różnicą, że akcja prezentowanego albumu rozgrywa się przede wszystkim w czasach współczesnych, a cykl Dorrisona i Alice'a przenosił czytelnika w średniowiecze.

Warto zwrócić uwagę na to, że album narysowany został przez kilku artystów. Każdemu z nich scenarzysta powierzył inną rzeczywistość historyczną. Spodobały mi się rysunki Christiana Gine przedstawiające wydarzenia z początków naszej ery, spodobała mi się kreacja średniowiecza. Na tym tle najsłabiej wypada rysowanie czasów współczesnych. Innym mankamentem jest to, że do pracy nad albumem zatrudniony został tylko jeden kolorysta, który nakłada komputerowo barwy na każdy z tych rodzajów rysunków w niemal identyczny sposób. Wygląda to miejscami zbyt monotonnie, aczkolwiek kolorystycznie komiks jest dzięki temu spójny.

"Ewangelia szaleńca" może się podobać. Intryga prowadzona jest w dość ciekawy sposób, motyw przewodni jest nawet interesujący. Z drugiej strony, początek serii nie jest jakiś wyjątkowy, czy szczególnie oryginalny, toteż podchodzę do niej raczej z dystansem.

Jakub "Tiall" Syty

Przyzwoity kick-off nowej serii eksploatującej popularne ostatnio tematy templariuszy i spisków watykańskich (porównaj: "Dogmat", "Cierń w Koronie"). Ciekawym dodatkiem jest to, że akcja rozgrywa się wśród masonów (porównaj: "Popioły").

Arek "xionc" Królak

"Tajemnica trójkąta" tom 1: "Ewangelia szaleńca"
Tytuł oryginału: Le Testament du Fou
Scenariusz: Didier Convard
Rysunki: Gilles Chaillet, Denis Falque, Christian Gine, Pierre Wachs
Kolory: Paul
Okładka: André Juillard
Tłumaczenie: Maria Mosiewicz
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 07.2004
Wydawca oryginału: Glénat
Data wydania oryginału: 04.2000
Liczba stron: 48
Format: 21 x 29
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 18,90 zł