"Battle Angel Alita" tom 5: "Czas Zemsty"

 

Od pojedynku Ality z Jasugunem mijają dwa lata. Nasza bohaterka prowadzi spokojne życie, a przy sobie ma serdecznych i oddanych przyjaciół. Niestety, na horyzoncie pojawia się zagrożenie, które zniszczy ten sielankowy klimat.

Wróg Ality to ktoś, kogo spotkała już ona na swojej drodze. Chodzi o Zapana, byłego łowcę głów, który nie potrafi poradzić sobie z upokorzeniem, jakiego zaznał kiedyś ze strony wychowanki Ido. Warto przypomnieć, że Zapan był tym, który ścigał Yugo, chłopca, w którym zakochana była Alita, a wydarzenia te miały miejsce w tomiku drugim. Teraz starcie tych dwojga będzie o tyle ciekawsze, a może po prostu brzemienne w skutki, że Zapan posiada ciało berserkera, które czyniło z Ality niezwyciężoną zawodniczkę Motorballu.

Za tym, że wrogo nastawiony Zapan otrzymuje idealne do walki ciało, stoi nowa postać, której znaczenie wydaje się być istotne dla rozwoju wydarzeń serii. Profesor Disty Nova, bo o nim mowa, to naukowiec o wielkich zdolnościach. Nie bez znaczenia może być fakt, że związany jest z Zalemen.

W tym tomie mamy do czynienia z dwoma obliczami Ality. Z jednej strony, nasza bohaterka zajmuje się muzyką: gra i śpiewa, a brzmienie jej instrumentu potrafi przyprawić o łzy nawet najtwardsze serca. Z drugiej, zmuszona do walki pokazuje, że wojenne rzemiosło to jej prawdziwa natura. Osobiście momentami żałuję, że akcja mangi związana jest przede wszystkim z niekończącą się bijatyką, w której bohaterowie odnajdują sens istnienia. W tym tomiku zabrakło mi czegoś więcej, chociaż i tak znalazło się w nim miejsce na kilka łagodniejszych motywów.

Podsumowując, piąta część mangi Yukito Kishiro trzyma poziom. Chociaż nie jest może tak dobra, jak na przykład poprzednia, to jednak oprócz dynamicznej akcji i ciekawej fabuły rokuje nieźle na kontynuację, która nastąpi w tomiku kolejnym.

Jakub "Tiall" Syty

Dalsze dzieje Ality przynoszą dalsze niespodzianki i nowe, wkraczające na scenę postaci. Ten tom, a raczej jego finał, jest wyjątkowo smutny (mimo, że cała seria nie skłania nas raczej do śmiechu). Do tego, że ciało Ality jest unicestwiane w prawie każdym tomie -już przywykliśmy, ale to co się stało z Ido... Ale nie będę zdradzał szczegółów, proszę się samemu przekonać. Seria trzyma swój niezmienny poziom.

Robert "Graves" Góralczyk

"Battle Angel Alita" tom 5: "Czas zemsty"
Scenariusz: Yukito Kishiro
Rysunki: Yukito Kishiro
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 08.2004
Wydawca oryginału: Shueisha
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 214
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł