"Kajko i Kokosz": "Złoty puchar" cz. 1

 

Plaga kur. Szambelan knujący spisek przeciw swemu księciu. Rycerze Kompanii Czarnego Trójkąta pod dowództwem Wielkiego Kompana zbliżający się do grodu. Kradzież złotego kielicha. Pierwsze przygody dzielnych wojów, obrońców Mirmiłowa, po raz pierwszy w kolorze!

Akcja komiksu jest bardzo prosta, zawiązuje się bardzo szybko, jednak Christa fantastycznie potrafi naładować ja dziesiątkami gagów, które bez żadnego zbędnego wodolejstwa powoli posuwają wydarzenia do przodu, jednocześnie czyniąc historię bardzo spójną. Pozostaje jedynie żałować, że Egmont zdecydował się na podział "Złotego pucharu" na trzy części. Jako całość prezentowałby się okazalej i bez dwóch zdań lepiej by się go czytało.

Są pewne różnice w porównaniu początkowych przygód Kajka i Kokosza z późniejszymi. I tak dla przykładu Mirmił jest tutaj księciem, nie kasztelanem, ciotka Kokosza zwie się Zielacha, nie Jaga, a sam Kokosz obdarzony jest wielką siłą, która o dziwo związana jest z długością jego cienia. Oczywiście ma się to tak, jak to, że siła zbója Łamignata płynie z gry na jego piszczałce. Jak widać, Christa trzymał się pewnych rozwiązań, które bardzo mu się podobały i których nie chciał zmieniać, a po prostu ewoluowały one w jego komiksach.

Trudno komentować rysunki Christy, nie mniej jednak widać, że są one miejscami bardziej uproszczone, niż te w późniejszych przygodach Kajka i Kokosza. Co jednak warte napomknięcia to fakt, że komiks został bardzo dobrze pokolorowany. Widać wiele pracy, jaka włożona została w przygotowanie tej reedycji. Słowa pochwały dla Tomka Piorunowskiego.

"Złoty Puchar" w kolorze prezentuje się znakomicie, jednak najważniejsze jest to, że cała historia, chociaż stworzona ponad trzydzieści lat temu, wcale się nie zestarzała. Polecam.

Jakub "Tiall" Syty

 

"Kajko i Kokosz": "Złoty puchar" cz. 1
Scenariusz: Janusz Christa
Rysunki: Janusz Christa
Kolory: Tomasz Piorunowski
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 06.2004
Poprzednie wydanie: KAW 1988
Liczba stron: 44
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie i salony prasowe
Cena: 12,90 zł