"Hellsing" tomik 2

 

Podczas spotkania na szczycie, kwatera główna organizacji "Hellsing" zostaje zaatakowana przez oddziały uzbrojonych umarlaków. Dochodzi do krwawego starcia. Jak się wkrótce okazuje, za zamachem stoi jakaś tajne ugrupowanie, o którym z racji jego tajności wiemy oczywiście jak najmniej. Niestety, rozwiązanie fabularne rozdziałów zawartych w drugim tomie mangi Kohty Hirano pozbawione jest interesującej treści, a przepełnione strzelaninami i rozmowami często o niczym.

Co można zarzucić tej mandze, to silenie się na stworzenie strasznie skomplikowanej rzeczywistości, w której organizacja protestancka walcząca z wampirami ma naprzeciwko siebie nie tylko pojedyncze potwory, a wręcz przeciwnie - bardzo rozbudowane stowarzyszenie zła. Nie można także zapomnieć o watykańskich siłach walczących z wampirami, które także nie przepadają za protestantami. Nie wiem jak Kohta Hirano poradzi sobie dalej z prowadzeniem akcji w tym kierunku, ale mam wobec tego pewne wątpliwości.

Kreska, jak w tomie poprzednim - różnorodna. Kadry bardziej dopracowane, mroczniejsze, przeplatają się z tymi, na których rysownik wprowadza sytuacyjny humor i stosuje przerysowania. Taka przeplatanka w komiksie, w którym co krok ktoś ginie a na ściany tryska krew, bywa momentami niezrozumiała, bo nie jest w stanie rozładować napięcia, którego tak naprawdę nie ma, a tylko wprowadza galimatias. Cóż, taka maniera mangaki. Mniej wnikliwych czytelników zachęcam do ściągnięcia kolorowej obwoluty z tomiku, aby przyjrzeć się szkicom autora, które ten umieścił na obydwu stronach okładki.

Także w tym tomiku, jako dodatek specjalny, pojawia się historia "Cross fire" z przygodą agentek trzynastego oddziału specjalnego "Iscacriote". Dla mnie jest to jaśniejsza strona całego komiksu, chociaż oscyluje w bardzo podobnych klimatach, co "Hellsing".

Mam wrażenie, że mangaka postawił przede wszystkim na brutalność i efektowne sceny strzelanin, fabułę stawiając na drugim miejscu. Niestety widać, że nieco się pomylił. Otóż "Hellsing", nie porażając przemyślnością scenariusza, ani różnorodnością prezentowanego przez autora stylu rysowania, wypada trochę słabo. Mnie trochę zawiódł.

Jakub "Tiall" Syty

 

"Hellsing" tom 2
Scenariusz: Kohta Hirano
Rysunki: Kohta Hirano
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 06.2004
Wydawca oryginału:
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 192
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł