"Czaki Eunuch: Das Pimmel story"

 

 

Okazyjnie, i tak po prawdzie zupełnie bez zamierzenia, kupiony na "TRACH!"u komiks o chłopcu, którego uznano za dziewczynkę tuż po narodzinach, okazał się być bardzo przyjemną lekturą. To trzecie już wydanie tej historyjki, tym razem w liczbie pięćdziesięciu egzemplarzy.

Jak wielkie mogą być konsekwencje tego, że narodzonego chłopca uzna się za dziewczynkę, pomimo tego, że posiada penisa? Oj, niewymownie duże. Tym bardziej, jeśli rodzina jest równie ignorancka, co lekarze na porodówce. Problemy Leszka, czyli Kasi, nasilają się z wiekiem, kiedy odkrywa on, czyli ona, że różni się od fizycznie od innych dziewczynek. Jak stawić czoło prawdzie, która odmienia nasze życie?

Szcześniak nie unika dosadności, nie unika zwrotów z ulicy, nie unika pokazywania bezwzględności świata, ale opowiadana przez niego historia wydaje się być z założenia poważnym dramatem psychologicznym. No, powiedzmy, że poważnym dramatem psychologicznym z przymrużeniem oka. Trauma, jaką przeżywa główny bohater, przybiera być może charakter to już neurotyczny, już to paranoidalny, nie mniej jednak scenarzysta podchodzi do swojej historii z dużym dystansem, dzięki czemu przepełniona jest ona humorem sytuacyjnym i słownym.

Rysunki Skutnika pasują jak ulał do tego komiksu. Pozbawione zabawy z detalem, raczej proste i przejrzyste, oddają bardzo dobrze treść, niejednokrotnie bawią samymi w sobie. O ile główne postacie przypominają ludzi, o tyle reszta pojawiających się osób to już upodobanie rysownika do skarykaturyzowania rzeczywistości.

Przyznam, podobało mi się. Chociaż zakończenie jest mniej emocjonujące, niż całe rozwinięcie akcji, to mimo wszystko elegancko zszytą kserówkę zamykałem z uśmiechem na twarzy. No, i jeszcze ten rysunek na tylnej stronie okładki. Kogoś mi ta rodzinka przypomina. Nie zdradzę kogo.

Jakub "Tiall" Syty

 

R-E-W-E-L-A-C-J-A. Radzę czym prędzej słać maile do Lucka. Za 5 zł bowiem dostajemy świetnie napisany, znakomicie ilustrowany komiks, który autentycznie bawi. Polecam jako odtrutkę na absurdy rzeczywistości.

Sławek "pookie" Kuśmicki

 

"Czaki Eunuch: Das Pimmel story"
Scenariusz: Dominik "lucek" Szcześniak
Rysunki: Mateusz Skutnik
Wydawca: Dominik "lucek" Szcześniak
Data wydania: 04.2004
Wydanie: III
Liczba stron: 48
Format: A5
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-białe ksero
Dystrybucja: własna i specjalistyczne
Nakład: 50 egzemplarzy
Cena: 6,00 zł