Tomasz "Klos" Kłos

Rok urodzenia: 1978
Zawód: student Wydziału Elektroniki i Technik Informacyjnych na PW
Powołanie: miłośnik komiksu we wszelkich jego formach

Preferencje:
Od zawsze uwielbiałem komiks europejski. Wynika to oczywiście głownie z faktu, że kiedyś tylko taki był obecny na naszym rynku, z pozycji "nie naszych" ("Komiks Fantastyka"). Uznałem więc komiks europejski za niezwykle inteligentny, przeznaczony dla czytelników potrafiących myśleć i - co najważniejsze - ciekawy i trzymający w napięciu. Po zapoznaniu się z nowszymi pozycjami proponowanymi nam przez wydawców (AMBER, Podsiedlik) zrozumiałem, że i w nim jest miejsce na miernoty. Spuściłem więc nieco z tonu, lecz nadal uwielbiam komiks europejski. Ma on w sobie to coś - to coś, czego nie rozumieją np. Amerykanie, a co mimo wszystko ich fascynuje - europejskość, historię, styl bycia. Uważam że nic tak nie odpręża jak lektura dobrego komiksu europejskiego. A takich nie brakuje (Siedmioróg, Egmont)

Co do komiksu amerykańskiego miałem kilka faz. Wraz z pojawieniem się ich u nas (TM-SEMIC) zainteresowałem się nimi, ale tak trochę dlatego, że była to nowość. Dopiero serie takie jak "Wydanie Specjalne" czy "Mega Marvel" zwróciły moją uwagę na ten ciekawy rynek. Od kiedy jednak tytuły te padły, mój stosunek do rynku amerykańskiego stał się.... no, ni to chłodził, ni grzał. Dopiero po 3 latach przypadkowo w moje ręce trafiły dwa tytuły - "V for Vendetta" i "Watchmen" (jeśli się dobrze przyjrzycie, są one oba zapowiadane). Przeczytanie tych dwóch pozycji spowodowało absolutną i natychmiastową miłość do wszelkich form komiksu - ale komiksu dobrego.

Tutaj przedstawię moje preferencje - komiks przede wszystkim musi mieć dobry scenariusz i wciągającą fabułę. Wtedy nie jest ważne, czy jest to komiks o tym, jak jeden superheroe walnie drugiego drzewem, a ten drugi go samochodem - wtedy komiks jest po prostu dobry. Czytam więc komiksy europejskie, amerykańskie, polskie, mangi i wszystko inne co mi wpadnie w ręce. Najważniejsze jest, aby komiks mnie porwał, wtedy uznaję go wartym polecenia innym.

Czego nie czytuję? Komiksów erotycznych, tandet, tego co mi się nie podoba. Nie zaczytuję się też w fanzinach, choć nie dlatego, abym ich nie uznawał - wnoszą one wiele i niejednokrotnie mają wiele do zaprezentowania. Po prostu mam zawsze coś innego do przeczytania. :D

Ulubione tytuły:
Komiks europejski humorystyczny - Asterix , Lucky Luke
Komiks europejski nie humorystyczny - XIII, Ekspedycja, Rork, Wieczna Wojna
Komiks polskie humorystyczny : seria 48 stron, Kajko i Kokosz, twórczość Baranowskiego
Komiks polskie nie humorystyczny : Funky Koval, Doman
Komiks amerykański : Exiles, Rising Stars, trylogia Earth X, Groo, What if...
Paski komiksowe : Garfield, Dilbert, Liberty Meadows