"Neon Genesis Evangelion" tom 5

 

Asuka, jako drugie dziecko, wprowadza się do Misato. W tym samym czasie Misato otrzymuje awans. W związku z tymi dwoma okazjami wyprawione zostaje niewielkie przyjęcie w małym gronie i jak się okazuje pierwsze tak udane dla Shinjego. A co oprócz tego? Pojawia się oczywiście kolejny Anioł. Pojawiają się również na horyzoncie nowe wątki, które mogą uczynić tę mangę jeszcze ciekawszą.

Wymienione przyjęcie do okazja do relaksu dla bohaterów, ale może być też ono szansą do poznania siebie. Przyjęcie jest także okazją do szczerej rozmowy Misato z Kajim, podczas której wychodzą na jaw pewne fakty z przeszłości. W ogóle w tym tomiku sporo mówi się o przeszłości. Przeszłości, która uczyniła opisywany świat takim, jakim jest on obecnie.

Tym razem mamy okazję trochę bliżej poznać ojca Shijego. To, co czuje i jakie jest jego podejście do syna okazuje się być wcale nie takim znowu prostym problemem, wynikającym z braku czułości, czy temu podobnych cech. Komandor Ikari, mimo swojej silnej osobowości, wydaje się być w pewnym momencie równie zagubiony w otaczającym go świecie, co jego syn.

W relacjach między bohaterami dochodzi do pewnych przełomów. Misato rozmawia z Kajim, Shinji odwiedza Ayanami Rei, dochodzi też do spotkania i rozmowy z jego ojcem. W wątku dotyczącym Evangelionów oraz ich walki z zagrożeniem również coś się zmienia. Po pierwsze pojawia się na horyzoncie nowa broń, chodzi tu o Włócznię Longinusa, która ma w przyszłości pomóc rozstrzygać pojedynki na rzecz sił ziemskich. Odkrywane zostają również powoli karty dotyczące prowadzonej z Aniołami wojny. Ujawnione fakty stawiają wszystko w trochę innym, niż dotychczas świetle; intryga zaczyna się zagęszczać.

Czytelnicy w Japonii czekali na kolejny tomik mangi aż dwa lata. Jak dobrze, że nasza reedycja jest tak szybka. Niełatwo czekać zbyt długo na kontynuację tej mangi. Jest niezła i bardzo miło się ją czyta.

Jakub "Tiall" Syty


" Neon Genesis Evangelion" tom 5
Scenariusz: Yoshiyuki Sadamoto
Rysunki: Yoshiyuki Sadamoto
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 05.2004
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 188
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł