"Battle Angel Alita" tom 3 "Anioł masakry"

 

Alita nie jest już łowcą głów, przestał nim też być Ido. Wiele się zmieniło. Przykre doświadczenia, związane z osobą Yugo sprawiły, że nasza bohaterka odeszła od tego, który przywrócił ją do istnienia i rozpoczęła zupełnie nowe życie. Z jakim skutkiem? To jeszcze nie jest pewne.

Nim dojdzie do tego, co zarysowałem, poznamy zakończenie historii z tomiku poprzedniego. To ono sprawi, że Alita zdecyduje, że nie dla niej jest życie osoby, która może wyrażać uczucia i postanowi przeobrazić się w kogoś, kto jest jedynie "laserowym ostrzem". W wyniku tych wszystkich perturbacji Alita rzuca się w wir wyścigów "MotorBall". Tymczasem szybko okazuje się, że rozgrywki tętnią swoim życiem i pełno w nich zawirowań. Czy naszej bohaterce uda się podążać obraną przez siebie drogą?

Widać, że nowa sytuacja, w jakiej znajdują się nasi bohaterowie, nie jest dla nich łatwa, ale oboje wykazują wiele hartu ducha, by nie pokazać swoich słabości. W gruncie rzeczy obydwoje znajdują sobie pewne zastępcze otoczenie i osoby, które mają być dla nich wsparciem. Tyle tylko, że w nieprzyjemnym świecie trudno o prawdziwą przyjaźń i należy rozważnie dobierać sobie nowych towarzyszy.

Nie jestem miłośnikiem, a właściwie nawet to nie przepadam za wyścigami, tymczasem w "Aniele masakry" właśnie z nimi mamy cały czas do czynienia. I może nie miałbym aż tak dużej ochoty na ciąg dalszy przygód Ality, gdyby nie interesująco poprowadzona akcja. To nie rozgrywki i ich wyniki są kluczowe, a ewolucja osoby głównej bohaterki. Tyle, że ewolucja przebiega bardzo powoli i wiele jeszcze w mieście złomu będzie się musiało wydarzyć, nim dowiemy się, kim w końcu zostanie. Jak na razie znajduje się na rozdrożu.

Przyznam, że tomik trzeci nie zrobił na mnie takiego wrażenia, jak dwa poprzednie, ale jest to wciąż historia trzymająca pewien wyznaczony poziom. Przede wszystkim bardzo podobają mi się kreowane postacie o złożonych osobowościach. "Alita" to dobra lektura.

Jakub "Tiall" Syty

"Battle Angel Alita" tom 3: "Anioł masakry"
Scenariusz: Yukito Kishiro
Rysunki: Yukito Kishiro
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 22.03.2004
Wydawca oryginału: Shueisha
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 216
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł