"Battle Angel Alita" tom 2 "Żelazna dziewica"

 

Początek tomiku drugiego to kontynuacja walki pomiędzy Alitą, a Makaku, zaś na kolejnych jego stronach mają miejsce wydarzenia, które całkowicie odmienią życie naszej bohaterki. Czy poszukiwanie tożsamości przez androida w nieprzychylnym świecie jest w stanie zainteresować? Sposób, w jaki opowiada tę historię Kishiro, na pewno potrafi przyciągnąć uwagę.

Jak to było już przedstawione w tomiku pierwszym, świat, w którym rozgrywa się akcja mangi Yukito Kishiro, jest dość jednoznacznie podzielony. Na powierzchni planety znajduje się złomowisko, slumsy, i jest to miejsce prawdziwej nędzy, walki o przetrwanie. Kontrastuje z nim unoszący się nad złomowiskiem Zalem, czyli miasto, w którym panuje dobrobyt, a ludzie są szczęśliwi. Historia zawarta w tym komiksie opowiada o chłopcu, który za wszelką cenę postanowił dostać się do miasta dostatku. Jak można się domyślić, zwrócił się o pomoc do niewłaściwej osoby i podjął się niewłaściwych środków do realizacji marzenia, lecz wiele zmieniło się, kiedy Yugo, bo tak miał na imię, spotkał na swojej drodze Alitę.

Alita zakochuje się w Yugo, ale bardzo szybko zdaje sobie sprawę ze swojej inności. Alita, która "przez walkę chce odnaleźć prawdziwą siebie", pokazana zostaje w tej historii trochę z innej strony, bardziej ludzkiej. Najgorszym i pełnym ironii jest w takim wypadku fakt, że to akurat ludzkie decyzje są najbardziej podatne na błąd, najbardziej nieracjonalne i mogące prowadzić do tragedii, a świat, z jakim mamy do czynienia, jest przecież bardzo brutalny i każdy błąd jest nieodwracalny.

Trudny do zrealizowania sen; Yugo i Alita marzą o czymś dla nich nieosiągalnym. On pragnie dostać się do utopijnej metropolii, ona pragnie być po prostu człowiekiem. Motywy obydwojga nie są nowatorskie, obydwoje uosabiają pewne znane, wykorzystywane już wiele razy tematy, a jednak czyta się o nich bardzo dobrze. Pomaga w tym sprawny sposób opowiadana historii oraz brak banalnych elementów, które dość łatwo mogłyby zburzyć dotychczas spójny obraz opisywanej rzeczywistości.

Aby poznać zakończenie historii z pierwszego tomiku należało przeczytać pierwszy rozdział drugiego, ale nie tylko to skłoniło mnie do kontynuacji lektury przygód Ality. Uważam, że w tej historii znajduje się duży potencjał. Mam ochotę przekonać się, jak radzi sobie z nim autor. Zachęcam do tego również Was.

Jakub "Tiall" Syty

"Battle Angel Alita" tom 2: "Żelazna dziewica"
Scenariusz: Yukito Kishiro
Rysunki: Yukito Kishiro
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 01.2004
Wydawca oryginału: Shueisha, Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 212
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł