Mignola a film

Już 2 kwietnia na ekrany amerykańskich kin wchodzi długo oczekiwany przez fanów i nie tylko, film na podstawie komiksu Mike`a Mignoli, "Hellboy". Zanim jednak coś o nim powiem wspomnę trochę o wcześniejszych przygodach Mignoli z filmem, bo przecież po takiego wizjonera musiał się upomnieć blask Hollywoodu.

Pierwszą taką przygodą Mike`a była współpraca przy filmie Coppoli "Bram Stoker`s Dracula". Równocześnie z pracami nad filmem Mignola przygotowywał adaptację komiksową tej opowieści. Francis Ford Coppola nie był zadowolony z otrzymanych makiet zamku hrabiego Dracula, a gdy zobaczył rysunki Mike`a Mignoli już wiedział, co ma zrobić.

" Podczas spotkania Mike pokazał mi tę stronę. Byłem pod wrażeniem i zobaczyłem w nastrojowym rysunku Mike`a wygląd i odczucia, jakich pragnąłem. Po oglądnięciu zdjęć ze scenami z oryginalnym modelem zamku, Mike usiadł z Romanem i stworzył rysunki nowego zamku Draculi" - Francis Ford Coppola, 1993.

Współpraca oczywiście nie skończyła się na tym epizodzie. Coppola będąc pod wrażeniem wizji Mignoli zaprosił go do współpracy w osobie nieformalnego doradcy podczas edycji nie gotowego jeszcze filmu. Zamówił u niego kilka stroyboardów-propozycji do scen, które zostały wprowadzone w ostatniej fazie produkcji. Niespodziewane zetknięcie Mignoli z filmem zakończyło się wpisaniem go jako ilustratora w pojawiających się napisach na końcu filmu.

Kilka lat później producenci znów przypomnieli sobie o Mignoli. Tym razem Disney zatrudnił go już formalnie jako ogólnego konsultanta strony artystycznej ich nowego filmu animowanego "Atlantyda: Zaginiony ląd". Tym razem jednak znów było to dziwne doświadczenie.

" Wezwali mnie bym tam przyszedł, a gdy wszedłem okazało się, że oni już zaczęli robić to w moim stylu i wzięli Disneyowskich bohaterów i przerobili ich w moim stylu. Mieli pełno rzeczy z moimi rysunkami powieszonych na ścianach i swoich rzeczy na nich, notatek ze wskazówkami jak mają to robić by rysować jak ja, co robię i czego nie robię" - Mike Mignola 2001.

Skończyło się na tym, że Mignola zaprojektował kilka postaci oraz ogólnie umiejscowienie i architekturę miasta Atlantydy i szczególnie się przy tym nie napracował. Świadomie i nieświadomie pracował też jako konsultant przy całej produkcji, co wiązało się z pojawieniem się kilku jego projektów scen w skończonym obrazie. A Mike tym czasem zapomniał w ogóle, że miał coś z tym projektem wspólnego.

Wreszcie Mignola mógł w pełni realizować swoje filmowe ambicje, gdy na horyzoncie pojawił się zdolny meksykański reżyser, z którym przyszło mu pracować znacznie dłużej i bardziej intensywnie, niż by się na początku wydawało. Mignola został najpierw poproszony o współpracę przy filmie del Toro "Blade II" znów jako doradca artystyczny. Później jednak przyszła już pora na adaptację komiksu Mignoli. Wiem, że "Blade II" podzielił widzów. Wielu z Was się podobał a innym nie. Jednakże ja usłyszawszy o tym, że Guillermo del Toro będzie zajmował się reżyserią "Hellboya" ucieszyłem się bardzo. Oglądałem, bowiem wcześniej "Kręgosłup diabła" tego reżysera i chociaż nie jest to film tego pokroju, co ekranizacja dzieła Mignoli to udało mu się stworzyć obraz o plastyce podobnej do tej, która wypełnia komiksy tego artysty. Jak się okazało Mignola postanowił chwycić byka za rogi i bezpośrednio nadzoruje każdy element produkcji, a zwłaszcza stronę wizualną i tym samym jest jednym z niewielu twórców, którzy nie odcinają się od adaptacji swoich dzieł i nie pozwalają dzięki temu na powstanie wypaczających pierwowzory.

O czym ma być adaptacja filmowa "Hellboya". Chyba każdy nie ma złudzeń, co powinno się w niej znaleźć. Jest to adaptacja pierwszego tomu opowiadającego o przygodach piekielnego chłopca, pt. "Nasienie zniszczenia". Spotkamy tu najbardziej lubiane postacie z Biura Badań Paranormalnych i Obrony: Hellboya, Abe`a i Liz a także ich adwersarzy: Rasputina, Kroenena i Ilsę Haupstein. Oczywiście nastąpiły pewne zmiany względem pierwowzoru.

" Na początku, gdy byłem pytany o dokonanie pewnych zmian powiedziałem, że nie wiem, lecz po ich zrobieniu pomyślałem - wow, to jest całkiem fajne" - Mike Mignola 2003.

Jak zdążyłem zauważyć w filmie znajdą się też pewne dodatkowe smaczki (zdjęcie obok) więc trzeba się już cieszyć na nadchodzącą ucztę dla fanów. Trzymajmy tylko kciuki by obraz był jak najlepszy. Na koniec zostawiłem najsmutniejszą wiadomość. Na możliwość zobaczenia tego obrazu poczekamy sobie trochę dłużej niż nasi amerykańscy koledzy, bo do jesieni, a dokładniej do 8 października tego roku. Ponownie dystrybutorzy pokpili sprawę i znów oddali inicjatywę w ręce kopiujących pliki internatów.

Teraz trochę o postaciach i aktorach grających w filmie.

Reżyser - Guillermo del Toro

"Dona Lupe"
" Hora Marcada"
" Geometria"
" Mimic"
" Kręgosłup diabła"
" Blade II"

Hellboy

Dziecko -demon, który został sprowadzony na ziemię przez europejskich okultystów podczas drugiej wojny światowej, którego przeznaczeniem jest zostać zwiastunem nadchodzącej apokalipsy. Jednakże alianci ratują go pozwalając profesorowi Bruttenholmowi, założycielowi Biura Badań Paranormalnych i Ochrony, wychować Hellboya jako syna i rozwinąć jego paranormalne zdolności. Poznawszy swoje mroczne pochodzenie, Hellboy opiera się zrozumieniu swojej istoty i natury swej duszy. Ostatecznie zostaje niezwykłym wojownikiem walczącym w imię dobra z obcymi siłami, które zagrażają naszemu światu.

Ron Perlman

"Imię róży"
" Miasto zaginionych dzieci"
" Obcy 4: Przebudzenie"
" Wróg u bram"
" Blade II"

Abe Sapien

Po drugiej wojnie światowej specjalni agenci B.B.P.O. odnaleźli żyjące rybo-podobne stworzenie zanurzone w zrobionym ze szkła i stali akwarium znajdującym się w opuszczonej fabryce. Obdarzony "ludzkim" kształtem, skrzelami i niebieską skórą został nazwany "Abe" z powodu przyczepionej do zbiornika kartki z datą "14 Kwietnia 1865" - czyli dniem, kiedy zastrzelony został Abraham Lincoln.. "Ichtyo Sapien" Abe jest wysoce inteligentnym, żyjącym w wodzie pół-człowiekiem z błoniastymi palcami, świecącymi niebieskimi oczami i dziwnymi mocami psychicznymi. Jest także lojalnym przyjacielem Hellboya oraz bystrym i zręcznym partnerem w walce.

David Hyde Pierce - głos

"Dawno temu w trawie"
" Do diabła z miłością"
produkcje telewizyjne
" Frasier"

Doug Jones - aktor

"Wirtualni wojownicy"
" Małpiszon"
" Adaptacja"

Liz Sherman

Liz Sherman jest piękna, otwarta i skomplikowana. Jej straszna moc sklasyfikowana jako "pirokineza" przez profesora Bruttenholma, zamanifestowała się po raz pierwszy, kiedy w wieku lat jedenastu wpuściła niszczące piekło w swoje życie zabijając przy tym sobie najbliższych. Pomimo obaw o swoją moc Liz została cennym członkiem B.B.P.O. walcząc przeciwko paranormalnemu złu. Hellboy ją kocha, ale związek jest poddawany próbie i utrzymywany w tajemnicy.

Selma Blaire

"Krzyk 2"
" Szalona impreza"
" Szkoła uwodzenia"
" Legalna blondynka"
" Ostrożnie z dziewczynami"
" Męska rzecz"

Agent John Myers

Agent Myers miał solidną reputacje w FBI, rozbijał międzynarodowe kartele, łapał psychopatycznych porywaczy, miał do czynienia ze wszystkim, co jest znane człowiekowi. Nie mógł podejrzewać, że jego następne zadanie będzie wymagało od niego współpracy z grupą agentów, którzy nie byli w ogóle znani ludzkości. Skierowany do pracy w terenie z B.B.P.O., Myers musi szybko nauczyć radzić sobie z rzeczami, które dla reszty są normalne. Zawsze działający zgodnie z regulaminem, Myers zostaje wybity z rytmu, gdy dowiaduje się ze jego nowym partnerem jest liczący ponad 2 metry demon: legendarny Hellboy. Zaczyna się jak prosta, czysta znajomość - aż rzeczy nie zostały skomplikowane przez płomienną dziewczynę zwaną Liz Sherman.

Rupert Evans

produkcje telewizyjne
" Paradise Heights"
" Lexx"

Grigori Rasputin

Legendarny, nie do zabicia i zły. Grigori Rasputin, rosyjski święty człowiek uzyskał rozgłos w roku 1911, szybko dostając się w łaski rosyjskiej rodziny królewskiej dzięki oszustwom i omamiając ich okultystycznymi mocami. Jego wrogowie zatruli go, zastrzelili, zadźgali i wrzucili do zamarzniętej rzeki. Wszystko to uczyniło go tylko silniejszym. Pod koniec drugiej wojny światowej Rasputin pojawił się ponownie w służbie Hitlera, kiedy to umyślił plan sprowadzenia piekła na Ziemię. Zamiast tego sprowadził jednak Hellboya.

Karel Roden

"Blade II"
" Kuloodporny"
" 15 minut"

Kroenen

Praktykując okultyzm długo przed drugą wojną światową młody Kroenen studiował czarną magię z współczesnymi magami Crowleyem i Gurdijeffem. Specjalizował się w torturach i bólu. W swym wysmakowaniu w perwersji łatwym było dla niego poświęcić swoje życie nazizmowi, a dokładniej jego najbardziej tajemniczej i związanej z przesądami formie. Pod koniec, po upadku Rzeszy, zdecydował się oddać swą własną duszę i zaakceptować piekło jako swego pana.

Profesor Trevor "Broom" Bruttenholm

Jako jeden z niewielu zdawał sobie sprawę z zagrożenia ze strony okultystycznych projektów nazistowskich Niemiec. Pod jego naciskiem powstaje Biuro Badań Paranormalnych i Obrony. To on nadaje imię chłopcu-demonowi, który pojawił się na Ziemi pod koniec wojny światowej w wyniku rytuału odprawionego przez nazistów, a który zostaje oddany pod jego opiekę i dla którego staje się on później mentorem i ojcem. Mimo zachowawczości w uczuciach obu, i Bruttenholma i Hellboya powstaje pomiędzy nimi silna więź uczuciowa.

John Hurt

"Midnight Express"
" Człowiek słoń"
" Obcy"
" Rob Roy"
" Truposz"
" Dogville"

Tom Manning

Doktor Thomas Manning jest dyrektorem Biura Badań Paranormalnych i Obrony. Z jednej strony jest służbistą i sztywniakiem, a z drugiej próbuje się dopasować do dość niecodziennej sytuacji, jaką jest prowadzenie agencji, w której agentami specjalnymi są tak niezwykłe istoty.

Jeffrey Tambor

"Joe Black"
" Doktor Dolittle"
" The Grinch: Świat nie będzie"

Ilsa Haupstein

Ilsa Haupstein jest kobietą całkowicie oddaną sprawie, której służy jako geniusz cybernetyki, zdolny dowódca i bezlitosny oprawca. Łączy w sobie piękno i delikatność kobiety oraz bezlitosny i zimny charakter nazistki, tych wcześniejszych cech całkowicie pozbawionej.

Victoria Smurfit

"Był sobie chłopiec"
" Kuloodporny"

Wojciech "dieFarbe" Garncarz

W tekście cytuję po kolei:
- fragment przedmowy do zbiorowego wydania mini-serii "Bram Stoker`s Dracula"
- fragment wywiadu Keitha Gilesa ze strony:
www.comicbookresources.com/news/newsitem.cgi?id=47
- fragment wywiadu Davida Servera ze strony:
www.countingdown.com/features?feature_id=2855916
Większość biografii postaci występujących w filmie została luźno przetłumaczona z tekstów znajdujących się na oficjalnej stronie filmu:
www.sonypictures.com/movies/hellboy/site/hellboy_main.html