"Yans" tom 6 "Planeta czarów"

 

Yans jest ścigany. Wraz z Orchideą uchodzi przed królową Ardelią. Podczas ucieczki ich gwiazdolot zostaje zestrzelony i awaryjnie ląduje na nieznanej planecie. Na niej dwójka zbiegów otrzymuje pomoc z zupełnie nieoczekiwanej strony.

Dwójka uciekinierów, zmasowany pościg, obce i tajemnicze otoczenie. Jak wiemy, tytułowa "Planeta czarów" okaże się być schronieniem dla Yansa i jego ukochanej na długie lata. Na niej przyjdzie na świat Machonia. Wyludniona planeta, która znajduje się w mocy tajemniczej siły to dość nietypowe miejsce dla rodziny, chociaż odpowiednie dla zbiegów. Mam nieodparte wrażenie, że scenarzysta próbował znaleźć zbyt niekonwencjonalną oazę spokoju dla swoich bohaterów. Oprócz tego, motyw odłączenia bohaterów od reszty świata nasuwa mi na myśl zabieg, jaki zastosował van Hamme w "Thorgalu". Tylko, że tam bezludna wyspa okazała się bardziej ludzkim miejscem odosobnienia.

Pomysł Duchâteau jest ciekawy i sprawnie zrealizowany. Scenarzysta powoli odkrywa karty, dzięki czemu intryga jest dość interesująca, nie mniej jednak wielu rzeczy można domyślić się jeszcze przed finałem. Czy to źle? "Planeta czarów" to komiks bardzo lekki, w którym idzie przede wszystkim o akcję oraz wywołanie stopniowanego napięcia u czytelnika. Te funkcje spełnione są w stopniu jak najbardziej satysfakcjonującym.

Począwszy od tego albumu, pracę nad "Yansem" rozpoczął Zbigniew Kasprzak. Jego kreska, zbliżona do kreski Rosińskiego, znalazła swoje uznanie. Podobno wydawca, kiedy podsuwano mu rysunki obydwu artystów, nie potrafił bezbłędnie ocenić, które był rysowane przez .Rosińskiego, a które przez KASa. To ostatecznie przesądziło o tym, że kolejny Polak związał się z tym komiksem. Ponadto, do ekipy tworzącej "Yansa" dołączyła Grażyna Kasprzak, która zajęła się kolorami.

"Planeta czarów" ukazała się w częściach na łamach "Świata Komiksu" (numery 7-9) i pewnie dlatego wydawca nie zostawił jej sobie na koniec publikacji serii. Z drugiej strony, wydanie tamto miało miejsce już pięć lat temu, a zatem warto odświeżyć sobie zawartość w formie albumowej.

Jakub "Tiall" Syty

Coż, nic nie poradzę na to, że rysunki Kasprzaka sobie cenię. Łudziłem się przez moment, że jednak szósta część serii zachowa formę poprzednich pięciu. Nic z tego. Szkoda zaprzepaszczonego potencjału "Yansa".

Piotr "wilk" Skonieczny


Ostatni album, który nie ukazał się dotąd w edycji albumowej. Nic dziwnego - nudy na pudy, choć kiedy publikował go Świat Komiksu w 1999 to było like a dream come true.

Arek "xionc" Królak

"Yans" tom 6: "Planeta czarów"
Tytuł oryginału: La planete aux sortileges
Scenariusz: André-Paul Duchâteau
Rysunki: Kas (Zbigniew Kasprzak)
Kolory: Graza (Grażyna Kasprzak)
Tłumaczenie: Wojciech Birek
Wydawca: Egmont Polska
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Editions du Lombard
Data wydania oryginału: 1992
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 16,90 zł