"Vampire Princess Miyu" tom 1

 

Miyu jest wampirzycą. Wampirzą księżniczką ścigającą demony shinma zbiegłe z cienia, na który są skazane, do świata ludzi. Shinma karmią się ludzkimi marzeniami, Miyu karmi się krwią tych, których ocali od demonów. Ale Miyu czuje się też po trosze człowiekiem, to znaczy przejawia pewne cechy ludzkie, a to nie jest… pożądane.

Dylematy. Wątpliwości. Wahanie. Miyu stąpa bardzo niepewnie po ziemi. Czuje się jak istota z pogranicza dwóch światów, ale nie jest pozostawiona sama sobie. Ma towarzysza. Zamaskowany Larva jest jej oddanym pomocnikiem, strażą przyboczną. Jest też osobą, z którą Miyu może dzielić swoje myśli.

Klimat tego komiksu z założenia ma być mistyczny. Miyu i Larva. Oboje owiani są tajemnicami, które mają intrygować, oboje poruszają się gdzieś obok ludzi, obserwują ich, a tak naprawdę czyhają na tych shinma, którzy pojawiają się, by pochwycić kolejną istotę ludzką w swe szpony. I co więcej? Niewiele. Fabuła poszczególnych rozdziałów jest bardzo rwana. Nie powiem, żeby czytało się to płynnie. Nie powiem, żeby wszystko było zrozumiałe. Nie powiem, żebym został w jakimś stopniu zachwycony tą pozycją.

A co ze strony wizualnej oferuje autorka? Wszystko narysowane jest bardzo lekką, przejrzystą kreską, bez przywiązania większej uwagi do detali na większości kadrów. Artystka rzadko operuje drugim planem, co sprawia, że bohaterowie znajdują się często gdzieś w zawieszeniu, nie mniej jednak styl Kakinuchi Narumi pozostaje najjaśniejszą stroną tej mangi.

Uważam, że "Vampire Princess Miyu" to pozycja słaba. Trudno uświadczyć w niej wciągających pojedynków między główną bohaterką, a demonami. Wiele sprowadza się raczej do wymiany zdań, a te okazują się być podszyte pustosłowiem, wypełnione treściami, które nie pomogły mi odnaleźć się w wykreowanym świecie. Chociaż zdaję sobie sprawę z tego, że ta manga shojo może znaleźć sobie uznanie w oczach wielu dziewcząt, do których w większym stopniu jest kierowana, to nie polecam. Bo krew krzepnie.

Jakub "Tiall" Syty

"Vampire Princess Miyu" tom 1
Scenariusz: Kakinuchi Narumi
Rysunki: Kakinuchi Narumi
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Akita Shoten
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 204
Format: B6
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł