"W poszukiwaniu ptaka czasu" tom 2 "Świątynia zapomnienia"

 

Odnaleziona muszla Ramora to nie wszystko, czego potrzebuje czarodziejka Mara, by odegnać od Akbaru przepowiedziane widmo zagłady. Bragon, Pelissa i tajemniczy Turkot, którego męczy żołądek, wyruszają na tereny strzeżone przez Jasirów, by w Świątyni Zapomnienia odczytać runy mówiące, gdzie szukać Ptaka Czasu.

Nie będę ukrywał, że egmontowskie wydanie tej serii to mój pierwszy kontakt z jej bohaterami. Z tego prostego powodu pochodzę do niej bez sentymentów i już po raz drugi czują się zawiedziony jej poziomem. Być może taki quest nie jest dla mnie porywający, być może nie wszystkie żarty mnie nie rozśmieszają, być może taka kreska Loisela niespecjalnie mi się podoba. Nie wiem, ten komiks wydaje mi się po prostu zbyt archaiczny.

Z drugiej strony wyprawa, której kolejne epizody wymagają od naszych bohaterów coraz więcej wysiłku i która okazuje się być bardzo złożona w swoim przebiegu, to przyciągający pomysł. Le Tendre tak prowadzi akcję, że cały czas coś się dzieje i trudno znaleźć chwilę wytchnienia. Oprócz tego, ma ciekawe pomysły, które okrasza sporą dawką często wyrafinowanego humoru. Z założenia ciekawe, w smaku cierpkie.

Loisel rysuje tę serię tak, że wszystko na kolejnych kadrach się rozmywa. Wiem, że senna atmosfera to efekt jak najbardziej zamierzony, ale niewyraźne rysunki i przytłumione kolory są trudne do zniesienia. Mnie odpychają. A jest tak tym bardziej, im częściej przewijają mi się przed oczami kadry z autorskiej serii tego artysty, "Piotrusia Pana" mianowicie.

Podsumowując, "Świątynia zapomnienia" to komiks, o którym chciałbym zapomnieć. Nie porywa mnie, specjalnie nie zaciekawia. Czytam go i nie wywołuje we mnie żywych emocji. Ale podobnie było po przeczytaniu "Muszli Ramora". Cykl "W poszukiwaniu ptaka czasu" po prostu już taki jest. Jedni znajdą w nim przednią zabawę, innym się po prostu nie spodoba.

Jakub "Tiall" Syty

Już się powoli rozkręca, ale naprawdę ten cykl mnie wciągnął dopiero od trzeciego tomu.

Arek "xionc" Królak

"W poszukiwaniu Ptaka Czasu" tom 2: "Świątynia Zapomnienia"
Tytuł oryginału: Le temple de l'oubli
Scenariusz: Serge Le Tendre
Rysunki: Régis Loisel
Tłumaczenie Wojciech Birek (nowe)
Wydawca: Egmont Polska
Poprzednie wydanie: Kant Imm ["Komiks" nr 1/91]
Wydawca oryginału: Dargaud
Data wydania oryginału: 1984
Liczba stron: 48
Format: 21,5 x 29 cm
Oprawa: miękka
Papier: kredowy
Druk: kolorowy
Dystrybucja: księgarnie
Cena: 17,90 zł