"Naruto" tom 5

 

Rock Lee to młody shinobi, jeden z wielu przybyłych do wioski Konoha-Gakuge na egzamin. To on wyzwał na pojedynek Sasuke Uchinę i tak po prawdzie wcale nie poszło o Sakurę. Od starcia tych dwóch rozpoczyna się piąty tomik coraz wyraźniejszej serii "Naruto".

Jak się okazuje, Rock Lee to niebezpieczny przeciwnik, nawet jak dla Sasuke, ale walka między nimi nie może zostać rozstrzygnięta tuż przed wielkim sprawdzianem. Kishimoto stara się unikać najprostszych, narzucających się podczas czytania rozwiązań, myśli wciąż o zaskakiwaniu i udaje mu się to, powiem szczerze, znakomicie. Jeśli ktoś przypuszczał, że egzamin na chuninów rozpocznie się od walk między egzaminowanymi, już teraz może o tym zapomnieć. Taki schemat zostałby bez wątpienia zastosowany w "Dragonballu", ale Kishimoto nie idzie tą drogą. Chociaż inspirowany serią Toriyamy, ma swoje własne, dobre pomysły.

Z okazji egzaminu mangaka wprowadza do serii sporą grupę nowych bohaterów. Wielu z nich to bardzo charakterystyczne postacie, które odegrają zapewne jeszcze kluczowe role w drodze Naruto, Sasuke i Sakury ku wyższym szczeblom wtajemniczenia; na drodze do stania się najlepszymi shinobi.

Naruto wykrzykujący swoje oświadczenia. Sakura unikająca pocałunku Rocka Lee. Fantastyczne są gesty bohaterów. Uwodzi ich mimika. Ekspresyjność postaci to duży plus, potrafiący przyćmić pewne niedociągnięcia w przejrzystym ilustrowaniu niektórych kadrów.

Tak, to jest to! W mandze o ninja nie wszystko musi się kręcić wokół walki. Chociaż i jej tu nie zabrakło, to jednak ten tomik może zauroczyć czymś zupełnie innym. Usposobienia bohaterów, ich zachowanie. To jest mocną stroną "Naruto". A co się tyczy wyobraźni autora, ta szykuje pewnie kolejne niespodzianki.

Jakub "Tiall" Syty

Ciekawy cykl, znacznie bogatszy i wydaje mi się poważniejszy od Dragon Ball (do którego wszyscy go porównują). Taka miła lektura, jak jest na nią czas ;)

Robert "Graves" Góralczyk

"Naruto" tom 5
Scenariusz: Masashi Kishimoto
Rysunki: Masashi Kishimoto
Tłumaczenie: Rafał "Kabura" Rzepka
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 03.2004
Wydawca oryginału: Shueisha Inc.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 182
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: matowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 13,00 zł