"Neon Genesis Evangelion"
tom 2

 

Zaledwie trzy tygodnie po ataku trzeciego Anioła, która to walka była dla Shinjego chrztem bojowym, pojawia się następny. Tym razem nasz bohater jest już lepiej przygotowany do pojedynku, co nie oznacza wcale, że nie trapią go negatywne myśli. Shinji nie jest wcale zadowolony z tego, że musi pilotować Evangeliona. Czuje się zmuszany i wykorzystywany. Szuka oparcia, ale jakoś trudno mu je znaleźć.

 

Pojedynek z Aniołem to nie wszystko. Shinji wprowadza się do Misato. Do Misato i PenPena, niewielkiego pingwina, który czuje się wyśmienicie w ludzkim otoczeniu, chociaż ma swoje humory i przyzwyczajenia. Sama Misato pokazana zostaje z trochę innej strony, niż w tomiku poprzednim. Widać, że luzacko podchodzi do wielu spraw, nie stroni od alkoholu (jej ulubiony napój to piwo Yebisu), ale jest też bardzo sympatyczną osobą. W niej zagubiony Shinji stara się znaleźć bratnią duszę.

Z racji przybycia do Neo Tokio III, Shinji pojawia się także w nowej szkole. Przez otoczenie klasowe zostaje przyjęty w dwojaki sposób. Z jednej strony wielu jego nowych kolegów jest zachwyconych tym, że mają w klasie chłopca, który pilotuje Evangeliona. Z drugiej strony jest Toji Suzuhara, chłopak, któremu "nowy" gra na nerwach. Ich pierwsze spotkanie nie jest zbyt miłe dla naszego bohatera.

Jedną z zabawnych i charakterystycznych scen "Evangeliona", jest pojawiająca się tym właśnie tomiku sytuacja, gdy Shinji gra z Misato w bardzo popularną w Japonii zabawę "papier, nożyce, kamień", na podstawie wyników której rozpisany zostaje harmonogram zadań, jakie każde z nich będzie wykonywało w czasie najbliższego tygodnia.

Tym razem pod koniec tomu wypowiedź Megumi Ogaty, seiryuu podkładającej głos pod Shinjego w serii anime, wypowiedź projektanta Aniołów III, IV i XIV, Yoshitoo Asari, a także wywiad z Yoshiyukim Sadamoto.

Przede wszystkim problemy głównego bohatera, w następnej kolejności obrona świata. Jest ciekawie, dobrze się czyta.

Jakub "Tiall" Syty

Sagi o aniołach ciąg dalszy. Znów młody Shinji musi stawić czoła jednemu z aniołów. Jednakże to nie sceny walki (genialne) są tu najważniejsze. Prawie cały tom poświęcony jest Shinjemu i temu, co czuje. Nie pomyślcie jednak, że autor sili się na przesadny psychologizm, gdyż wszystkiego jest tu po trochu, tyle ile powinno. Szkoda tylko, że to wszystko już czytałem. Nie mogę doczekać się chwili, gdy skończą się znane przeze mnie tomy i przejdziemy dalej. Gorąco polecam, ale raczej tylko maniakom.

Wojciech "dieFarbe" Garncarz

"Neon Genesis Evangelion" tom 2
Scenariusz: Yoshiyuki Sadamoto
Rysunki: Yoshiyuki Sadamoto
Tłumaczenie:
Wydawca: J.P.Fantastica
Data wydania: 02.2004
Wydawca oryginału: Kadokawa Shoten Publishing Co., Ltd.
Data wydania oryginału:
Liczba stron: 174
Format: 12 x 17 cm
Oprawa: miękka
Papier: offsetowy
Druk: czarno-biały
Dystrybucja: salony prasowe
Cena: 17,00 zł